Muži žijú štatisticky kratšie a majú viac úrazov ako ženy, preto platia vyššie životné poistné. Európska komisia chce tento základ poistnej matematiky zakázať. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA, BRUSEL - Výška poistného sa možno zmení. Európska komisia navrhuje, aby poisťovne pri jeho výpočte nemohli brať do úvahy, či poisťujú muža alebo ženu. Podľa komisie je diskriminačné, aby muži platili iné poistné ako ženy. "Systém, kde je pohlavie faktorom na výpočet poistného, je diskriminačný. Nie všetky ženy žijú dlhšie ako všetci muži. Malo by sa to posudzovať jednotlivo," povedala hovorkyňa Európskej komisie.
Slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník má však iný názor. "Slovensko je za zachovanie rôzneho poistného pre mužov a pre ženy. Odlišné matematicko-poistné tabuľky by mali byť povolené i naďalej. Nepovažujeme ich za diskrimináciu, pretože vychádzajú z objektívnych štatistických informácií," povedal Kaník.
Poisťovne berú do úvahy pohlavie napríklad pri výpočte poistného pri životných poistkách. Ženy sa totiž štatisticky dožívajú vyššieho veku. "Ak je v poistení kryté riziko smrti, je poistné vyššie pre mužov, pretože muži majú vyššiu pravdepodobnosť smrti. V prípade dôchodkových poistení je situácia opačná, pretože u žien sa očakáva dlhšie vyplácanie dôchodku. Preto ženy musia zaplatiť vyššie dôchodkové poistné," vysvetľuje Jiří Číhal, produktový manažér životného poistenia ING.
Návrh Bruselu by síce výšku poistného pre mužov aj ženy zjednotil, nie však na úrovni jeho aritmetického priemeru. "Situácia je zložitejšia, pretože poisťovne by mohli zohľadňovať riziko selekcie poistených. Kvôli cene by totiž rizikové poistenie uzatvárali viac ženy ako muži, a naopak, u mužov by malo väčšiu obľubu dôchodkové poistenie. Preto by sa (zjednotené) poistné muselo blížiť skôr tomu z pôvodných poistných, ktoré bolo vyššie," myslí si Číhal.
Návrh Európskej komisie bude môcť Slovensko vetovať. Odmietavý postoj k umelému zjednoteniu výšky poistného mužov a žien majú aj Íri, Briti, Lotyši a Fíni. Ak by však nakoniec návrh predsa len prešiel, bude podľa slovenského ministerstva financií dôležitá jeho forma.
"Ak Európska komisia vydá nariadenie, tak platí pre každú krajinu aj bez súhlasu národných parlamentov. V prípade smernice by bolo potrebné meniť zákon v národnej rade," povedal Mikuláš Gera z ministerstva financií.
Modelový príklad - vstupný vek 30 rokov, poistná lehota 20 rokov
program Život riziko poistná suma ročné poistné
muž žena
kapitálové živ. poistenie úmrtie a dožitie 100 000 Sk 4642 Sk 4539 Sk
rizikové živ. poistenie úmrtie 100 000 Sk 574 Sk 318 Sk
úrazové poistenie úrazová smrť 100 000 Sk 80 Sk 80 Sk
trvalé následky úrazu 100 000 Sk 350 Sk 350 Sk
odškodné pri liečení 100 Sk/deň 432 Sk 278 Sk
pripoistenie kritických chorôb diagnostikovanie prvej kritickej choroby 100 000 Sk 704 Sk 587 Sk
poistenie ušlého zárobku pri PN* strata zárobku v prípade PN spôsobenej chorobou
alebo úrazom 200 Sk/deň 2538 Sk 3084 Sk
SPOLU 9320 Sk 9236 Sk
*pre zamestnanca počnúc 15. pracovným dňom PN Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa