BRATISLAVA - Misia Medzinárodného menového fondu po pracovnej návšteve na Slovensku vývoj ekonomiky pochválila. "Slovensko vstúpilo do Európskej únie uprostred sľubných ekonomických vyhliadok," znel verdikt hodnotiacej správy menového fondu.
"Napriek nepriaznivému externému prostrediu pokračoval výrazný rast produkcie a nastalo pozoruhodné oživenie vývozu. Tento pozitívny vývoj je vyjadrením niekoľkých faktorov silná konkurenčná pozícia proti západnej Európe a susedným krajinám, naštartovanie minulých hlavne zahraničných priamych investícií, kvalitné riadenie makroekonomiky, ako aj zlepšenie podnikateľského prostredia odrážajúce privatizáciu štátnych podnikov, posilnený legislatívny rámec a reforma trhu práce," zhodnotil fond.
Menový fond predpokladá oživenie aj domáceho dopytu, ktorý v minulom roku utlmila prísnejšia rozpočtová politika. "Očakáva sa, že vyššie disponibilné príjmy oživia spotrebu a investície porastú vďaka čoraz priaznivejšiemu podnikateľskému prostrediu," predpovedá.
O pozitívnom vývoji možno hovoriť aj naďalej. "Nedávne rozhodnutia investorov a trvalo priaznivé podnikateľské prostredie a daňová reforma by mali vytvoriť základ na ďalšie zvyšovanie produktivity a tempo rastu presahujúce 5 percent v strednodobom horizonte." Pre tento rok fond predpokladá 4-percentný rast hrubého domáceho produktu.
Misia menového fondu však upozornila, že udržanie schodku v plánovaných medziach si bude vyžadovať reštrikciu na strane výdavkov. "Úspory budú závisieť od striktného obmedzenia nárastu miezd vo verejnom sektore. Rovnako bude dôležité dodržiavanie valorizácie štátnych dávok," radí fond.
Menovú politiku hodnotí ako primeranú vzhľadom na náročné prostredie, v ktorom pôsobí. Centrálnej banke odporúča, aby si v ďalšom období zachovala opatrný postoj. "Pokiaľ sa koruna výrazne nezhodnotí, NBS by sa mala vyhýbať ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky lebo časovo posunuté účinky predchádzajúcich redukcií úrokovej sadzby sa ešte len prejavia a podporia rast." (tc)
Hodnotenie a odporúčania MMF
* vláda musí s rovnakým odhodlaním a razanciou ako doterajšie reformy zvládnuť aj reformy zdravotníctva, vzdelávania, legislatívy a decentralizáciu fiškálnych zodpovedností,
* makroekonomický výhľad na rok 2004 zostáva výrazne pozitívny, pričom dochádza k posunu skladby faktorov hospodárskeho rastu smerom k domácim zdrojom,
* rast spotreby podporí tvorba pracovných miest v rýchlo rastúcich a najproduktívnejších odvetviach hospodárstva a zvyšujúce sa reálne mzdy,
* vzhľadom na zlepšujúci sa výhľad európskej ekonomiky sa predpokladá tempo rastu tento rok na úrovni štyroch percent,
* inflačné tlaky by mali tlmiť očakávania obmedzeného mzdového nárastu a zatiaľ ešte stále vysokej nezamestnanosti,
* tohtoročná jadrová inflácia sa predpokladá na úrovni troch percent,
* deficit bežného účtu platobnej bilancie mierne zvýšiť a dosiahnuť niečo vyše 2 percent hrubého domáceho produktu, čo MMF hodnotí ako "pohodlne udržateľnú úroveň".