Kuvajtský minister energetiky Ahmad Fáhid al-Ahmad al Sabáh gestikuluje pred novinármi pri odchode z bejrútskeho hotela. OPEC sa napokon podľa očakávaní dohodol na zvýšení ťažby o dva milióny barelov denne.
FOTO - TASR/AFP
BRATISLAVA - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu včera na zasadaní v Bejrúte rozhodla o zvýšení produkcie ropy o dva milióny barelov denne. Tento objem zodpovedá očakávaniam analytikov a OPEC ním sleduje zníženie cien ropy, ktoré v posledných týždňoch lámali rekordy.
Oficiálne produkčné kvóty OPEC tak stúpnu na 25,5 milióna barelov. V auguste by sa produkcia mala zvýšiť ešte o ďalších 500-tisíc barelov ropy denne.
"Dohoda bola kompromisom medzi dvoma tábormi. Na jednej strane klasicky konzervatívne štáty ako Venezuela či Irak chceli vyčkávať a zvýšiť kvóty len o pol až 1,5 milióna barelov. Prozápadne orientovaná Saudská Arábia žiadala zvýšenie ťažby o 2,5 milióna barelov denne okamžite," povedal komoditný analytik Jiří Šťastný.
Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom ropného kartelu, argumentovala strategicky - príliš drahá ropa by totiž mohla utlmiť ekonomický rast sveta a neskôr znížiť dopyt po surovine, čomu sa chce vyhnúť. Krajiny, ktoré sú voči Saudom v rámci OPEC v opozícii, preferovali krátkodobý pohľad a vysoké ceny im vyhovujú.
Konečná dohoda neurobí v súčasných dodávkach kartelu, ktorý kontroluje viac ako polovicu svetových exportov, veľké zmeny. OPEC totiž ťaží asi 2,3 milióna barelov nad pôvodne stanovený formálny limit 23,5 milióna barelov. Bez ohľadu na oficiálnu politiku Saudská Arábia i Spojené arabské emiráty tvrdia, že na svetové trhy dodajú v júni denne zhruba jeden milión barelov ropy navyše, aby pokryli rastúci dopyt. "Prakticky jediné voľné kapacity má len Saudská Arábia. Momentálne na trh dodáva 9,1 milióna barelov ropy denne, jej maximum sa však odhaduje až na 10,5 milióna," vysvetlil Šťastný.
Včerajšie rozhodnutie v Bejrúte nebude mať podľa analytikov zásadný vplyv na pokles cien. "Hoci je ohlásené zvýšenie ťažby o dva milióny, na trh v podstate pribudne len pol milióna až milión barelov novej ropy, keďže OPEC už teraz nedodržiaval limity," upozorňuje Štastný. Možný je podľa neho pokles maximálne na 35 dolárov.
To, čo momentálne ovplyvňuje cenu na trhoch, je skôr psychológia. "Cenu viac ako zásoby určuje strach obchodníkov z útokov na ropné polia," tvrdí analytik. "Riziková prirážka spôsobená nebezpečenstvom terorizmu je 5 až 10 dolárov z ceny ropy," odhadol.
Trhy reagovali vlažne
Cena ropy bezprostredne po oznámení OPEC o zvýšení ťažby vzrástla, keďže zvýšenie bolo menšie, ako očakávali trhy. "Neskoršie reakcie trhu však boli vlažné a ceny stále kolísali okolo 40 dolárov," komentoval obchodovanie Jiří Šťastný, komoditný analytik Colossea. Správa o rozhodnutí ropného kartelu totiž prišla v rovnakom čase ako oznámenie Spojených štátov o zásobách ropy a benzínu, ktoré boli vyššie ako sa odhadovalo.
Obchodovanie s ropou sa tento týždeň pohybovalo v extrémnych výkyvoch. "Na trhu bola viditeľná veľká nervozita a medzi obchodníkmi kolovalo množstvo neoverených správ," opísal situáciu na trhoch Kamil Bednář z Colossea. Ropa sa v stredu oslabila o 2,37 dolára na 39,96 dolára za barel, čo bol najväčší denný pokles kurzu od novembra 2003. Toto oslabenie pritom prišlo po výraznom raste zo stredy, keď sa cena "čierneho zlata" dostala na historické maximum 42,45 dolára za barel. Aj pri vyšších dodávkach ropy na trh nie je isté, že ceny klesnú. Vysoko ich drží silý rast svetového dopytu, obmedzené kapacity amerických rafinérií a obavy o bezpečnosť na Blízkom východe. (tc)
Členovia OPEC
krajina denná ťažba ropy (v bareloch)
Alžírsko 735-tis. barelov
Indonézia 1 125-tis. barelov
Irán 3 248-tis. barelov
Irak 2 126-tis. barelov
Kuvajt 1 746-tis. barelov
Líbya 1 200-tis. barelov
Nigéria 1 802-tis. barelov
Katar 569-tis. barelov
Saudská Arábia 7 093-tis. barelov
Spojené arabské emiráty 1900-tis. barelov
Venezuela 2 432-tis. barelov
Zdroj: OPEC