Dnešok môže naznačiť, kam sa v najbližších dňoch a týždňoch pohnú ceny ropy. V Bejrúte sa začalo zasadnutie štátov združených v ropnom karteli OPEC s cieľom dohodnúť sa na zvýšení denného limitu ťažby.
Štáty, ktoré sú od dovozu ropy závislé, v posledných dňoch opakovane vyzývali OPEC, aby začal ťažiť viac. Po štátoch skupiny G7 tak spravili samostatne Spojené štáty, Indonézia a v utorok aj Európska únia. "Všetci sa zhodujeme na potrebe zvýšiť produkciu a pokračovať v kontaktoch s výrobcami ropy," povedal pred rokovaním európskych ministrov financií v Luxemburgu španielsky minister Pedro Solbes.
Cenu v posledných mesiacoch hnal nahor vysoký dopyt, strach z prerušenia dodávok z dôvodu útokov na ropné zariadenia a slabé zásoby USA.
OPEC sa posledné dni pred bejrútskym stretnutím snažil potlačiť vysoké ceny ropy. Väčšina jeho členov sa však domnieva, že vyššia ťažba trh neupokojí. Kartel zvažuje zvýšenie ťažobných kvót o dva až 2,5 milióna barelov denne, čo zodpovedá ôsmim až jedenástim percentám. Prezident OPEC Purnomo Yusgiantoro však upozornil, že produkcia kartelu je už teraz 2,3 milióna barelov nad oficiálnym limitom 23,5 milióna barelov denne. Faktom je, že okrem Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov už vlastne žiadna krajina OPEC nemá voľné kapacity ťažby.
Agentúra Reuters uviedla, že OPEC by dočasne mohol aj zrušiť ťažobné kvóty. Kuvajtský ropný minister to vylúčil. (reuters, tasr, jj)
Povedali o rope
"Vplyvov na ekonomiku sa musíte trochu obávať."
Hans Eichel, nemecký minister financií
"Nikto by nemal znížiť spotrebné dane alebo prijať iné fiškálne či daňové opatrenia bez konzultácie s ostatnými. Momentálne je situácia taká, že by sa spotrebné dane nemali znižovať."
Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér
"Poviem vám, som si istý, že (ropné) zariadenia v Saudskej Arábii sú veľmi, veľmi bezpečné a sú zabezpečené proti čomukoľvek, čo by sa im mohlo stať."
Ali al-Naimi, ropný minister Saudskej Arábie
"Prebytok kapacít má len Saudská Arábia a kým bude tok jej ropy narušený, mohla by vzniknúť beznádejná situácia."
Tony Nunan, analytik ropnej divízie Mitsubishi Corp. (reuters, tasr)
Ropa - deň pred Bejrútom
Cena americkej ľahkej ropy sa dostala až na rekordných 42,45 dolára za barel a o sedem centov prekonala utorkové maximum od roku 1983, keď sa s ňou začalo obchodovať. Po popoludní v Londýne však klesla cena americkej WTI na 41,83 USD a oproti utorkovému záveru bola nižšia zhruba o 40 centov. V utorok pritom táto ropa získala dva a po dolára vreakcii na víkendový útok teroristov Saudskej Arábii. Cena severomorskej ropy Brent sa oslabila včera o takmer 75 centov na 38,35 USD. (čtk)