
Podľa Jasovského bola základná otázka prieskumu, či sklárska fabrika, ktorá momentálne zamestnáva 1100 pracovníkov, zanikne, alebo nie, a čo to vlastne znamená reštrukturalizácia podniku. Sklárne totiž prepúšťajú a momentálne ich riadi krízový manažment.
"Ani jeden poslanec nespadol z neba múdry, aby všetko ovládal. Tu môžme získať aj skúsenosti, ktoré môžeme pri rozhodovaní v Národnej rade zúročiť," reagoval Hamrlík na otázku, či je štandardné robiť poslanecký prieskum v súkromnej firme.
"Vypočul som si spôsob zachovania firmy na Poltársku a nečakal som od stretnutia nič iné. Je otázka, či zachovať fabriku s 1600 pracovníkmi niekoľko mesiacov, alebo ponechať fabriku s 1000 pracovníkmi ďalšie roky," reagoval Jasovský.
V poltárskych sklárňach došlo nedávno k personálnym zmenám v zložení riadiacich a kontrolných orgánov spoločnosti. Dôvodom bola potreba ukončiť vlečúcu sa hospodársku krízu spoločnosti. Sklárne hospodársky utrpeli najmä na nepriaznivom kurze amerického dolára a britskej libry oproti korune. Vývoz na tieto trhy totiž predstavuje 60 percent produkcie sklární.
Podľa člena predstavenstva Petra Stefányiho sklárne účtovne vykazovali od roku 1999 až do minulého roku stále zisk. Hospodársky výsledok z ťažiskovej činnosti, ktorá odzrkadľuje skutočnú výkonnosť firmy, ale ukazuje, že v roku 2003 sa Slovglass dostal z plus 81 miliónov korún do mínusových čísel v sume 39 miliónov korún.
"Firma sa dostala do prepadu v sume asi 120 miliónov, z toho vyplýva, že tu problém od minulého roku je," konštatoval Stefányi. Podľa vedenia podniku by najzásadnejšie reštrukturalizačné zmeny mali uskutočniť do konca tohto roka a spoločnosť by z hospodárskeho výsledku z corBusinessu mala vykazovať plus 50 miliónov korún. Sklárne, ktoré ešte pred dvoma rokmi zamestnávali 1750 pracovníkov, by mali mať optimálny počet tisíc zamestnancov.