viesť, pričom konkrétnych kandidátov navrhne minister dopravy Pavol Prokopovič.
Rezort by mal pre splnomocnenca a jeho piatich spolupracovníkov vyčleniť zo svojej kapitoly 1,2 milióna korún. Slovensko sa tak podľa predsedu odboru informatizácie spoločnosti na ministerstve dopravy Tibora Pappa konečne posunie o krok k štandardnému modelu zabezpečenia informatizácie v Európskej únii.
Post splnomocnenca pre informatizáciu sa stal predmetom politickej kalkulácie, keď sa koalícia snažila získať späť prevahu v parlamente. Kreslo ponúkli Slobodnému fóru, ktoré ho odmietlo.
Slovensko donedávna nemalo jasný plán na zabezpečenie inštitúcie, ktorá bude celý proces zastrešovať. Prístup krajiny ešte pred vstupom do únie kritizovali aj predstavitelia direktoriátu Európskej komisie Informačná spoločnosť. Maďarsko, ČR, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a Estónsko do únie vstupovali so samostatnými ministerstvami zodpovedajúcimi za oblasť informatizácie spoločnosti. Podľa riaditeľa odboru informatizácie spoločnosti ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Tibora Pappa je utvorenie sekcie prvým krokom na zriadenie samostatnej inštitúcie. Úrad by mal vzniknúť počas nasledujúcich dvoch rokov.
Splnomocnenec bude odsúhlasovať, dohliadať a koordinovať konkrétne projekty. Bude teda rozhodovať aj o efektívnom vynakladaní peňazí na budovanie rezortných informačných systémov. Rezorty spolu každoročne do informatizácie investovali miliardy korún, pričom ich úsilie nikto nekoordinoval.
Pre prehľad a vzájomnú koordináciu mali podľa zákona o Štátnom informačnom systéme z roku 1995 každé dva roky predložiť Štatistickému úradu koncepciu rozvoja svojho informačného systému. Papp však dosiaľ žiadnu z nich nevidel. V súčasnosti nevie ani to, koľko peňazí sa presne do informatizácie dosiaľ vložilo. Konkrétnu sumu sa preto neodvážil odhadnúť, no podotkol, že prehľad by ministerstvo malo získať až z auditu efektívnosti vynakladania štátnych prostriedkov, ktorý v súčasnosti prebieha.