"Odstavením časti Jaslovských Bohuníc a nedokončením dvoch blokov v Mochovciach by sme museli elektrinu dovážať," argumentuje minister hospodárstva Pavol Rusko. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Minister hospodárstva Pavol Rusko hľadá podporu dostavby Mochoviec už aj v koalícii. Svojich koaličných partnerov chce presvedčiť o výhodnosti dokončenia a argumentuje štúdiou, ktorá vraj výhodnosť jednoznačne potvrdzuje.
Materiál Rusko predložil v utorok na koaličnej rade, ostatné koaličné strany by sa k nej mali vyjadriť do dvoch až troch týždňov. "Som presvedčený, že nedospejú k iným výsledkom ako k dostavbe Mochoviec," povedal minister hospodárstva a predseda ANO Pavol Rusko.
Štúdia, ktorú Rusko predložil, vypracovali Slovenské elektrárne. "Minister hospodárstva o ňu požiadal v máji. Nie je to však nová štúdia, len doplnená o aktuálne momenty," potvrdila hovorkyňa elektrární Jana Kaplanová.
Minister hovorí, že štúdia je nezávislá a kvalitná, napriek tomu, že ju vyrobili Slovenské elektrárne. "V prvom rade je potrebné sa pozerať na odbornosť," tvrdí.
Koaliční partneri zatiaľ na materiál názor nemajú. "Je to dosť citlivá téma a treba tu vidieť aj silný ekonomický lobing. Budeme sa tomu venovať," povedal predseda SMK Béla Bugár. "Zaobstaráme si, samozrejme, aj iné zdroje, ako je táto štúdia, hoci má hlavičku ministerstva hospodárstva," zdôraznil. Bugár pripomenul, že vláda rozhodla už dávnejšie, že na dostavbu peniaze nedá. Nevylúčil však, že by niektorá zo strán nemohla nastoliť tému štátnych záruk.
Predseda KDH Pavol Hrušovský otvorenie témy Mochoviec považuje za predvolebnú kampaň ANO a jej lídra k voľbám do Európskeho parlamentu. Podľa Hrušovského by o takejto dôležitej téme nemali diskutovať politici. Navrhol, aby sa predstavou Ruska zaoberalo grémium odborníkov.
Spomínaná štúdia verejnosti dostupná nie je. "Analýza slúži ako pracovný materiál pre ministerstvo, nie je tajná, ale zatiaľ nemáme pokyn ju zverejniť," povedala hovorkyňa elektrární. Rusko však zverejnenie prisľúbil. "Nemám s tým problém, po kongrese strany na budúci týždeň ju zverejním," povedal pre SME.
Hoci sa pri dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec hovorí o súkromných peniazoch, napriek tomu potrebuje získať politickú podporu. "Štátu stále zostane 44 percent a bude mať v dozornej rade väčšinu. Investor teda takúto investíciu odsúhlasiť sám nemôže. Bez politického súhlasu nie je možné Mochovce dostavať," vysvetlil Rusko. Zopakoval, že stále budú uprednostnení záujemcovia ochotní dostavať dva bloky elektrárne. "Politickú podporu na takúto privatizáciu od nás dostane len taký záujemca. Oficiálnou podmienkou tendra to však nebude," vyhlásil Rusko.
Svoj záujem dostavať Mochovce už potvrdili dvaja záujemcovia - český ČEZ a ruský RAO UES.
V akom stave sú Mochovce
Jadrová elektráreň v Mochovciach sa začala stavať v roku 1981. Prvý a druhý blok elektrárne do komerčnej prevádzky uviedli v roku 1998 a 1999. Na stavbe tretieho a štvrtého bloku sa práce pre nedostatok peňazí zastavili ešte v roku 1992. Dosiaľ sa na nej preinvestovalo takmer 20 miliárd korún. Stavebná časť oboch blokov je dokončená na 50 percent a dá sa použiť v plnom rozsahu. Technologická časť je dodaná na 30 percent. Hlavné časti, reaktory a parogenerátory, sú už niekoľko rokov na stavbe. Na konzerváciu blokov vynakladajú elektrárne ročne asi 100 miliónov. V prípade mochoveckej jadrovej elektrárne ide o projekt spojenia ruskej technológie a západného riadiaceho systému, ktorý dodávala nemecká firma Siemens. Náklady potrebné na dostavbu sa odhadujú na viac ako 42 miliárd korún. (tc)