lnil sa. Sudca to označil za neúctu k súdu. Nevylúčil, že rozhodnutie o väzbe mohlo byť iné, keby sa prokurátor dostavil.
"Keby bol prokurátor prišiel a odôvodnil sťažnosť, možno by to mohlo ovplyvniť naše rozhodnutie. Zo spisového materiálu však dôvody väzby nevyplývali, preto sme sťažnosť zamietli," povedal sudca.
Vojenský prokurátor protest podal, keď okresný súd nevyhovel jeho žiadosti a policajta z banskobystrického okresného dopravného inšpektorátu nevzal do väzby. Krajský sudca sa ho včera pokúsil hľadať a spojil sa s vojenskou obvodovou prokuratúrou aj s Vyššou vojenskou prokuratúrou v Trenčíne.
O prokurátorovi nikde nevedeli. "Ešte sa v histórii krajského súdu nestalo, že by sa prokurátor na pojednávanie o svojej sťažnosti nedostavil a nezdôvodnil ju. Je to prípad prvý a dúfam, že aj posledný," hovorí sudca.
Policajta obhajuje známy advokát Ján Gereg, ktorý bol s rozhodnutím súdu spokojný, ale z konania prokurátora prekvapený. "Vojenskú prokuratúru a súd som vždy považoval za veľmi precízne, dokonca pracovali dokonalejšie ako všeobecné súdy."
Policajt podľa policajných správ pracoval v evidencii vozidiel a za prednostné vybavovanie žiadostí a nových evidenčných čísel bral údajne od 500 do 1000 korún. Mesačne tak vraj získal asi 10-tisíc korún. Momentálne je na 40-dňovej dovolenke a dnes má štátnice na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela.
DANIEL VRAŽDA