Z piatich návrhov zákonov parlament v marci posunul do druhého čítania len dva - prvý je o obvodných úradoch, druhý o obvodných lesných úradoch. Ľubica Navrátilová z SF však na májovej schôdzi dala pozmeňujúce návrhy, ktoré by zmenili i zákony o ostatných úradoch, a tak sa parlament bude opäť zaoberať všetkými úradmi.
Koalícia zotrváva na pôvodnom stanovisku - návrhy nepodporiť. Viktor Béreš z ANO si myslí, že zmena na najvyšších postoch v úradoch, kde dnes sedia stranícki nominanti, by narobila viac škody ako osohu. "Úrady by sa zasa na niekoľko mesiacov znefunkčnili."
Pavol Abrhan z KDH očakáva, že návrhy zákonov neprejdú, a to nielen preto, že "stanovisko koalície je iné", ale aj preto, že na nich "nie je dohoda opozície".
Opozícia však návrhy zákonov v prvom čítaní podporila. Igor Federič zo Smeru povedal, že poslanecký klub strany o probléme ešte nehovoril, no nepredpokladá, že by jej poslanci hlasovali inak ako predtým. Aj KSS podľa predsedu poslaneckého klubu Vladimíra Ďaďa návrhy zákonov podporí.
Ján Kovarčík z HZDS povedal, že tomu, ako sa hnutie pri záverečnom hlasovaní zachová, bude predchádzať rokovanie s SF, no k návrhom zákonov hnutie podľa neho nemá výhrady. Podpore HZDS nasvedčuje aj to, že jeho poslankyňa Ľudmila Mušková navrhla zriadiť obvodný lesný úrad v Kysuckom Novom Meste, čo pred ňou už urobila Navrátilová.
Otázny je postoj nezávislých poslancov. Tí, až na pár výnimiek, návrhy zákonov v prvom čítaní podporili. Herman Arvay, ktorý za návrhy hlasoval, povedal, že ak sa na ich povahe niečo nezmení, nevidí dôvod na zmenu svojho postoja.
Branislav Opaterný z SF dúfa, že návrhy zákonov prejdú, aj keď, podobne ako v prvom čítaní, rozdielom pár hlasov. "Ťažko odhadovať, či to bude 72, alebo 76 (hlasov). Bude záležať aj na tom, koľko tam bude poslancov."
Podľa Abrhana je jedno isté: "Vládna koalícia má v parlamente menšinu, preto musí počítať aj s tým, že niektoré zákony môžu prejsť, o to viac, ak ich predloží SF."
Ako to je
Šéfov orgánov miestnej štátnej správy (prednostov, riaditeľov alebo vedúcich úradov) vymenúva vláda na návrh ministrov, ktorým úrady podliehajú. Keďže zákony ministrom neprikazujú robiť na posty výberové konania, miesta boli neraz obsadzované podľa straníckeho kľúča.
Čo SF navrhuje
Šéfov úradov by podľa návrhu vymenúvali príslušní ministri v súlade so zákonom o štátnej službe, teda po verejných výberových konaniach. Ak by to tak bolo, miesta by sa neobsadzovali (len) po straníckej linke, a mohol by sa o ne uchádzať ktokoľvek, kto by spĺňal kvalifikačné predpoklady. (joč)