Minister zdravotníctva Rudolf Zajac hľadal podporu pre svoju reformu zdravotníctva na stretnutiach s parlamentnými klubmi, kde podrobne prednášal svoje zámery. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic s predsedom KDH Pavlom Hrušovským zasa pre reformu súdov rokovali so Slobodným fórom.
"Bol som sám prekvapený, že premiér neurobil na presadenie reformy ministra spravodlivosti takmer nič, aby rokoval tak, ako to možno robil za reformu zdravotníctva, kde oslovil poslancov mimo vládnej koalície," povedal Hrušovský.
Líder SMK Béla Bugár povedal, že súčasný stav nie je normálny, je to však výsledok odchodu poslancov z vládnych strán SDKÚ a ANO. Podľa Bugára by ministri strán, ktoré nestratili poslancov, mohli partnerom v koalícii povedať: "Chlapci, a teraz makajte vy," ale na to sa nedá v koalícii spoľahnúť. Uvedomuje si tiež, že ak by aj premiér rokoval so Slobodným fórom o reforme súdov, bolo by to zložité. "Minister Lipšic ich vie lepšie získať, tam aspoň tá averzia nie je," myslí si Bugár.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že keď má minister prioritne záujem na presadení zákonov, tak v prípade úspechu to budú jeho osobné bonusy, ale aj strany, ktorá ho do vlády nominovala.
Slobodné fórum (SF) združuje v parlamente poslancov, ktorí odišli z vládnych strán. Jeho predsedníčka Zuzana Martináková hovorí, že jej strana ponúkla SMK i KDH konzultácie o vládnych zákonoch. "Stanovili sme si stratégiu, že sa podpíšeme pod najlepšie zákony, aké je možné v danej chvíli v parlamente dosiahnuť," povedala.
Spôsob, akým sa hľadá podpora pre zákony, vníma Martináková ako výsledok "nie dobrých vzťahov", čo vidieť na prvý pohľad.
Premiér Mikuláš Dzurinda v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu povedal, že vládny program je po reformnej stránke naplnený.
Ešte je však potrebné dokončiť reformu vysokých škôl, fiškálnu decentralizáciu i zmeny v zdravotníctve. Premiér odmieta výčitky o kupčení a hľadanie podpory v radoch nezávislých poslancov považuje za normálne.
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že premiér rezignoval na úlohu získavať ad hoc podporu v parlamente, aj keď verejnosti vysiela signály, že sa bude o takýto spôsob získavania podpory usilovať. "Na jednej strane sú tu verbálne deklarácie, na druhej strane, keď prišli zákony do parlamentu, politické rokovania museli uskutočniť strany a ich ministri, ktorí zákony predložili," povedal Kubín.
Otázka podľa neho je, dokedy takýto stav potrvá. Domnieva sa, že ak zásadnejšie neklesne podpora verejnosti partnerom SDKÚ, tak "trpezlivosť k premiérovi" bude pokračovať.
IGOR STUPŇAN