Ghazí Javar sa stane novým irackým prezidentom. FOTO - REUTERS
Irak má nového prezidenta a dočasnú vládu. Sedí v nej osem ministrov z prechodnej Irackej vládnej rady, ktorú včera rozpustili. V čase, keď ich vymenovali, vybuchovali v Iraku bomby. Pred slávnostnou ceremóniou takmer vybuchla aj komunikácia medzi Iračanmi a predstaviteľmi americkej civilnej správy a OSN.
Nezhodli sa totiž na tom, kto by mal byť irackým prezidentom. Americký civilný správca Paul Bremer a vyslanec OSN pre Irak Lachdar Brahímí navrhovali, aby výsostne "dekoratívnu" funkciu zastával 81-ročný Adnan Pašaší. Iracká vládna rada sa však zaťala a pretlačila kmeňového vodcu so západným vzdelaním Ghazího Javara.
Zmätky, ktoré vymenovanie prezidenta sprevádzali aj to, že jeho voľba sa odložila o jeden deň, sú podľa pozorovateľov jasným signálom, že komunikácia v Iraku viazne. Je to tiež vraj dôkaz, že Iračania majú už dosť amerického tútorstva. Jeho symbolom je civilný správca Paul Bremer.
Členovia vládnej rady sa sťažovali, že Pašašího presadzoval nedemokratickými metódami, dokonca načas prerušil rokovania a keď videl, že neuspeje, navrhoval stále nových kandidátov. Američania tvrdia, že to nie je pravda.
Výsledkom je, že Pašaší prezidentom nebude, aj keď podľa viacerých expertov bol vhodnejším kandidátom. Dosť výrazne sa totiž postavil za dočasnú irackú ústavu, ktorá má na arabské pomery výrazne liberálne prvky. Iračanom to asi prekážalo. Nepresvedčil ich ani argument, že Pašaší by mal funkciu dostať pre svoj vek a postavenie.
"Pašaší sa vzdal, pretože vedel, že nemá podporu všetkých Iračanov," citovali agentúry jeho poradcu. Obaja síce žili v exile, Pašaší je však vo svete známejší. Nový prezident Javar žil viac ako dvadsať rokov v Saudskej Arábii.
Javar je predstaviteľom päťmiliónového váženého kmeňa Šamar, ktorý žije v oblasti od Jemenu po Saudskú Arábiu a má sunnitskú aj šíitskú vetvu (on sám je sunnita). Na rozdiel od Pašašího je považovaný za kritika Američanov, aj keď nie je vyslovene protiamerický. Kritizuje však americké chyby pri okupácii a Američania sa s ním pravdepodobne budú musieť naučiť vychádzať. Javar tvrdí, že Američania ho nechceli a Bremer mu ponúkal rozličné funkcie, len aby sa vzdal funkcie prezidenta.
Výbuch nastal, keď vymenovali prezidenta
BAGDAD - Bol to ďalší krvavý deň v Iraku. Bagdad sa v čase, keď sa zoznamoval s menom nového prezidenta, otriasal výbuchmi. Pri explózii neďaleko bagdadského sídla koaličnej správy Iraku zahynuli najmenej traja ľudia a dvadsať bolo zranených. Prvé informácie arabských spravodajských televíznych staníc od očitých svedkov hovorili o 25 mŕtvych, oficiálne zdroje to nepotvrdili. Explózia v Bagdade sa ozvala pri kancelárii Vlasteneckého zväzu Kurdistanu, ktorý sídli neďaleko najprísnejšie stráženej bezpečnostnej zóny koalície.
V meste Bajdží zabíjal samovražedný atentátnik. Útočník v BMW ukryl bombu a odpálil ju pri vjazde do americkej vojenskej základne. Podľa polície sú medzi obeťami príslušníci irackej civilnej obrany a podnikateľ, ktorý pracoval pre koalíciu. Bajdží leží asi 200 kilometrov severne od Bagdadu. (čtk)