Dolár sa v uplynulom týždni oslabil voči jenu aj euru. Za poklesom americkej meny do značnej miery stoja vysoké ceny ropy, pretože investori sa obávajú, že drahá ropa by mohla zabrzdiť rast americkej ekonomiky a oneskoriť očakávané zvýšenie úrokových sadzieb.
Dolár zakončil týždeň k euru na 1,2224 USD a oslabil sa tak v porovnaní s kurzom 1,1991 USD v závere predchádzajúceho týždňa. K japonskému jenu sa dolár prepadol na 110,26 z predchádzajúcich 112,41 jenu, kým euro sa k jenu nepatrne posilnilo na 134,80 zo 134,73 JPY.
V poslednom čase sa kurz dolára zvyšoval čiastočne preto, že sa trh pripravil na skoré zvýšenie základných úrokov v USA. Teraz sa trh začína opäť prikláňať k pomalému zvyšovaniu sadzieb. Úrokové sadzby sú v súčasnosti v USA na jednom percente, čo je najmenej od roku 1958.
Analytici upozornili, že rýchlemu zvyšovaniu úrokov by mohlo v USA brániť spomaleniu dynamiky hospodárskeho rastu. Časť analytikov totiž tvrdí, že v dôsledku drahej ropy by ekonomika mohla mať problémy a v takom prípade by úrady sadzby nezvyšovali tak rýchlo, ako trh predpokladal v poslednom čase.
Koruna sa držala okolo štyridsiatky
V úvode minulého týždňa vyčkávala slovenská koruna na rozhodnutie Bankovej rady Národnej banky Slovenska o kľúčových úrokových sadzbách.
Po zverejnení verdiktu centrálnej banky, ktorá svoje úrokové sadzby ponechala na nezmenenej úrovni, koruna opäť atakovala 40-korunovú hranicu, pričom sa v strede týždňa nakrátko obchodovala za 39,99 SKK/EUR.
S blížiacim sa víkendom sa od štyridsiatky nevzdialila, keď obchodovanie uzatvárala na 40,01/05 SKK/EUR. Na začiatku týždňa zíval devízový trh prázdnotou. Slovenská koruna sa hýbala len mierne, keď sa z otváracej úrovne 40,10/14 SKK/EUR oslabila o štyri haliere. V stredu sa koruna na chvíľu dostala pod 40-korunovú úroveň.
Reagovala tak na rozhodnutie NBS o ponechaní kľúčových úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni, ktoré hráči na devízovom trhu pochopili prokorunovo. Po vyhláseniach centrálnej banky, podľa ktorej je vývoj slovenskej meny akceptovateľný, sa koruna nakrátko obchodovala aj na hladine 39,990 SKK/EUR.
(tasr, čtk)