KOŠICE - Poškodení klienti nebankovej inštitúcie SaS Slovensko, ktorí po vyhlásení konkurzu prišli pred dvoma rokmi o svoje úspory, netrpezlivo čakajú na jeho ukončenie. Chcú aspoň časť prostriedkov, ktoré tam dôverčivo vložili. Podľa predpokladov by sa celý proces mal ukončiť do konca tohto roka. K tomu, aby sa tak mohlo stať, je potrebné speňažiť celý majetok tohto subjektu.
Potešujúce pre nich je, že koncom uplynulého týždňa sa začali okrem áut predávať už aj nehnuteľnosti - a čo je zvlášť dôležité, v prvom kole bol konečne ponúknutý na predaj veľký balík pohľadávok, ktorých účtovná hodnota predstavuje takmer 260 miliónov korún. Ich cena bola znalecky ohodnotená na 128 miliónov. Podľa plánu speňaženia sa predávajú za 70 percent znaleckej hodnoty, t. j. za 90 miliónov korún.
Z nehnuteľností sa teraz začali predávať aj rodinné domy vo Veľkej Ide, Lučenci, Rožňave, Janovej Lehote a v Banskej Bystrici. Tie sú v ponuke v plnej výške znaleckej ceny. Do konca leta by sa malo predávať aj zlato zo záložne v Brne. Treba ho však znalecky oceniť.
Krajský súd v Košiciach minulý týždeň potvrdil právoplatnosť uznesenia, ktorým sa správkyňou konkurznej podstaty stala Kristína Rigová.
"Pre ukončenie konkurzu je rozhodujúce ukončiť tzv. incidenčné žaloby. Týkajú sa piatich nehnuteľností v Bratislave, Prešove a troch v Košiciach. Je medzi nimi aj dom na rohu Štefánikovej a Vodnej ulice. Podané boli z dôvodu podozrenia, že boli prevedené na iné osoby tesne pred vyhlásením konkurzu. O tom však musí rozhodnúť súd. Sú obavy, že v dohľadnom čase sa spory nepodarí uzavrieť a bez toho nebude možné do konca roka konkurz Sas Slovensko ukončiť.
Dosť nejasností a pochybností je ešte okolo predaja záložní INDEX za 100 miliónov korún z obdobia krátko pred vyhlásením konkurzu. Veriteľský výbor kritizoval ešte bývalého správcu Bohdana Benedika, že nenapadol platnosť týchto transakcií, ktoré sú predmetom policajného vyšetrovania. Súčasná správkyňa konkurznej podstaty Rigová tieto prevody skúma.
KVETA PODHORSKÁ