BRATISLAVA - Deň daňovej slobody tento rok pripadne na štvrtok tretieho júna. Dátum, od ktorého prestávajú daňoví poplatníci pracovať na výdavky štátu a začínajú zarábať pre seba, sa tento rok v porovnaní s minulým v kalendári priblížil o jeden deň skôr. Na štát teda zarábame o jeden deň v roku menej ako minulé roky.
Deň daňovej slobody vyhlasuje každoročne od roku 1999 Združenie daňových poplatníkov Slovenska. Vypočítava ho podľa podielu výdavkov štátu na hrubom domácom produkte. "Oproti minulému roku, keď deň daňovej slobody pripadol na 4. jún, došlo v oblasti celkového daňového a odvodového zaťaženia k miernemu zlepšeniu," povedal Martin Chren zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska. "Deň daňovej slobody oslavujeme tento rok skôr preto, že výška celkovej miery prerozdelenia klesla zo 42,2 percenta hrubého domáceho produktu v minulom roku na 41,7 percenta," vysvetlil.
V porovnaní s ostatnými krajinami sa Slovensko nachádza uprostred pomyselného rebríčka odvodového a daňového zaťaženia. "Niektoré štáty však oslavujú deň daňovej slobody aj o niekoľko mesiacov skôr," upozornil Chren. Krajinami s najnižším zaťažením je napríklad Hongkong alebo USA, kde deň daňovej slobody pripadá na 11. apríl. Česi však na štát budú tento rok pracovať dlhšie - do 15. júna.
Deň daňovej slobody zohľadňuje nielen daňové, ale aj odvodové zaťaženie. To sa tento rok posunulo v prospech zamestnávateľa a za pracovníka zaplatí menej ako minulý rok. "Odvodová povinnosť firiem sa znížila z 36,8 percenta na 35,4 percenta," spresnil Martin Chren. Spolu s daňou z príjmu tak zamestnávateľ z každej koruny, ktorú vyplatí na mzdách, zaplatí 52 halierov štátu. Zamestnanci dostanú zvyšných 48 halierov.
Napriek zlepšeniu však samotný občan na svojej peňaženke pozitívny dosah nepocíti. Na svedomí to majú vyššie odvody do dôchodkového systému o 0,06 percenta z hrubej mzdy. Zvýšili sa aj nepriame dane, ktoré spotrebiteľ platí v tovaroch. Ich zmena však nemusela zasiahnuť všetkých rovnako, keďže každý spotrebiteľ kupuje rôzne tovary.
Takáto zmena však neodporuje daňovej reforme, ktorá si kládla za cieľ byť neutrálna. "Zámerom bolo presunúť zaťaženie z priamych daní na nepriame. Celkové daňové zaťaženie sa neznížilo, ale dokázali sme bez zvyšovania daní zásadne znížiť deficit verejných financií štrukturálnymi reformami. To mnohé krajiny neurobili," odôvodnil hovorca ministra financií Peter Papanek.
Ako sa počíta deň daňovej slobody?
Vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania v štáte a vypočíta sa ako podiel výdavkov verejnej správy na hrubom domácom produkte, ktorý sa porovnáva s počtom dní v roku. Ak by bol podiel verejných výdavkov napríklad 50 percent, znamenalo by to, že na výdavky štátu pracujeme pol roka, teda do 30. júna. Podľa analýzy Združenia daňových poplatníkov a všetkých schválených rozpočtov je podiel verejných výdavkov v tomto roku 41,7 percenta.
Analýza počíta so zamestnancom s priemerným zárobkom a priemernou spotrebou.
Vývoj dňa daňovej slobody
Na aký dátum pripadol deň daňovej slobody
rok 2004 - 3. jún
rok 2003 - 4. jún
rok 2002 - 4. jún
rok 2001 - 4. jún
rok 2000 - 9. jún
rok 2003 - 4. jún