Slovensko-čínske vzťahy v poslednom čase akosi ožili. Po návšteve ministra Ruska v Číne prišlo napríklad v piatok na Slovensko šesť čínskych kontrolórov. FOTO SME - PAVOL MAJER
avitelia boli v Číne minulý rok.
Podpredsedníčka kontrolného úradu Danica Borisová nepovažuje výmenné návštevy skrajinou, ako je Čína, za zbytočné, lebo obe krajiny "sú v štádiu, keď sa mení majetok". Témou bol aj boj proti korupcii.
Návštevu si pochvaľoval aj vedúci čínskej delegácie Qu Wanxiang - viceminister kontroly Číny. Okrem skúsenosti NKÚ s kontrolou privatizácie ocenil aj náš spôsob ochrany štátnych lesov a životného prostredia.
Korupcia je v Číne podobne ako u nás veľmi rozšírená. Qu Wanxiang to považuje za prirodzené, pretože jeho krajina prechádza zmenami.
Čínsky režim často kritizujú obhajcovia ľudských práv, okrem iného aj preto, lebo za korupciu sa často udeľuje trest smrti. Číňania si túto prax pochvaľujú, lebo vraj má silné preventívne účinky.
Borisová tvrdí, že politických otázok sa rokovania vôbec netýkali a boli "maximálne odborné". ROMAN PATAJ
Čína: Trest smrti má preventívne účinky
BRATISLAVA - Čínu kritizuje organizácia Amnesty International nielen za politické procesy, ale aj popravy, ktorých odhadom vykoná asi 10-tisíc ročne. Trest smrti hrozí aj za korupciu. "Všetky prípady, ktoré sú v rozpore so zákonom, prísne potrestáme," povedal pre SME vedúci delegácie čínskych kontrolórov Qu Wanxiang.
Krajina s komunistickým zriadením sa reformuje a snaží sa o "socialistické trhové hospodárstvo". Qu Wanxiang priznáva, že v tomto štádiu sa Čína stretáva s problémom korupcie, ale považuje za prirodzené, že "počas prechodu medzi dvoma systémami vznikajú takéto problémy".
Údajne sa však tento problém darí zmenami zákonov postupne zvrátiť. Trest smrti za korupciu podľa neho hrozí iba najvyššie postaveným štátnym úradníkom a "prevažná väčšina masy" vyžaduje takéto potrestanie.
Prísny trest má vraj aj odstrašujúce účinky. Čína takéto exemplárne prípady používa aj na výchovu v školách a pri vzdelávaní štátnych úradníkov. "Snahou je nielen trestať, ale aj vychovávať," tvrdí Qu Wanxiang.
Odporcovia trestu smrti však takéto argumenty spochybňujú a tvrdia, že nemá preventívne účinky. To je aj jeden zdôvodov, prečo od neho postupne väčšina vyspelých krajín upustila. (rp)