BRATISLAVA - Slovenská televízia a Slovenský rozhlas chcú sprísniť výber koncesionárskych poplatkov. Poplatky sa platia za používanie televízneho či rozhlasového prijímača, ale dostávajú ich verejnoprávne médiá, pre ktoré sú významným zdrojom príjmov.
Rozhlas sprísnil vyberanie poplatkov už v roku 2002 a navrhuje aj zmenu zákona, televízia neplatičom nedávno rozoslala 15-tisíc upozornení. Ak nezaplatia, hrozí im súdom a exekúciami. STV však dúfa, že veci nebudú končiť na súde, a preto rozbieha kampaň, ktorá má neplatičov motivovať, aby platili.
Najväčším problémom pre verejnoprávnu televíziu i rozhlas sú však domácnosti a právnické osoby, ktoré vlastníctvo prijímača ani nenahlásili. Ide o podstatnú časť neplatičov a postupuje sa voči nim ťažko. STV pritom verí, že televízor má každá domácnosť a že domácností s nenahlásenými prijímačmi je až pol milióna. Vychádza pri tom z výsledkov sčítania ľudu. "Ak je na Slovensku asi 1,8 milióna domácností a koncesionárske poplatky platí len niečo viac ako 1,3 milióna, snáď nám nechce niekto nahovoriť, že 30 percent slovenských domácností nemá televízny prijímač!" povedal Branislav Záhradník z STV.
Tvrdí, že keby platilo aj tých 30 percent domácností, tak STV by mala peniaze nielen na majstrovstvá Európy vo futbale, ale aj na pôvodnú tvorbu a mnoho iných programov. Priznal však, že situácia nie je natoľko vážna, že by mala výrazný vplyv na program STV.
Ľudia, ktorí prijímač majú, sa sami musia prihlásiť, aby vzápätí mohli začať platiť. Televízii a rozhlasu prekáža, že mnohé domácnosti a právnické osoby to nerobia. Existenciu televízneho či rozhlasového prijímača podľa nich zatajujú. Z registrovaných majiteľov televízorov neplatia len asi tri percentá ľudí, STV však aj tak dlžia asi 100 miliónov korún.
Na problémy s výberom koncesionárskych poplatkov upozorňovali už predchádzajúce vedenia STV. Tie dokonca hovorili, že na vyhľadanie neprihlásených televízorov použijú rôzne zameriavače. Na to však musí dať súhlas sudca. Keby mala STV podozrenie, mohla by požiadať súd o zameranie prijímača. Ak by jej vyhovel, musela by začať konať polícia a nasledovalo by dokazovanie, komu prijímač patrí. "Viesť takéto vyšetrovanie voči 500-tisíc domácnostiam je absurdné," povedal Záhradník.
Riešenie vidí rovnako ako Slovenský rozhlas v sprísnení zákona. "Aby slušní ľudia, ktorí platia poplatky, nedoplácali na špekulantov, ktorí majú prijímače a neplatia."
Záhradník poprel správy, že STV chce požiadať o prevádzkovú dotáciu zo štátneho rozpočtu, lebo jej chýbajú peniaze z koncesionárskych poplatkov. Výpadok príjmov STV nahrádza úsporami v prevádzke a čiastočne v investíciách do technológií. "STV aj tento rok hospodári s pozitívnym výsledkom - miernym ziskom - okolo sedem miliónov korún za prvé štyri mesiace."
Koncesionárske poplatky
* Povinnosť platiť koncesionárske poplatky má fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní (domácnosť platí len za jeden prijímač, môže používať viac), právnická osoba a samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve (platí sa za každý prijímač).
* Platí sa do 15. dňa v mesiaci.
* Povinnosť zaplatiť poplatok vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po tom, ako platiteľ poplatku nadobudol prijímač.
* Vlastník prijímača má povinnosť prihlásiť sa na Slovenskej pošte, slúži na to tlačivo Evidencia platiteľov KP - prihlásenie.
* Na základe prihlášky potom občana zaradia do evidencie platiteľov koncesionárskych poplatkov za rozhlasový a televízny prijímač.
* Poplatok sa vyberá prostredníctvom platobného dokladu SIPO. Úhradu môže občan zaplatiť v hotovosti na pošte alebo bezhotovostne platbou zo svojho účtu v banke.
* SRo a STV môže v zmysle zákona vymáhať neuhradené poplatky na súde a tiež požadovať zaplatenie poplatkov z omeškania. Poplatok z omeškania u občanov je 5000 Sk za každý aj len začatý mesiac omeškania. U právnických osôb 15 000 korún
* Od povinnosti platiť poplatok sú oslobodení:
a) cudzinci, ak ich pobyt u nás nepresahuje tri mesiace v roku,
b) pracovníci zastupiteľských úradov a misií cudzích štátov, ak nie sú slovenskými štátnymi občanmi,
c) občania s ťažkým zdravotným postihnutím,
* Platiteľ sa môže odhlásiť z evidencie, ak sa prijímač predá, daruje, respektíve prijímač sa zničí a pod. Zánik povinnosti platiť poplatok sa preukazuje čestným vyhlásením . (hr)
Koľko môžu vymáhať
Ak majiteľ televízora rok neplatil, STV o ňom vie a nezaplatí jej ani po upozornení, tak od fyzickej osoby môže televízia žiadať
koncesionárske poplatky | 1200 korún |
poplatok z omeškania | 60 000 korún |
(5000 za mesiac) |
od právnických osôb
poplatok z omeškania | 180 000 korún |
(15 000 za mesiac) |
Spoločnosť Koncesia - televízna polícia
Slovenská televízia vymáha koncesionárske poplatky od zaregistrovaných neplatičov pomocou spoločnosti Kasolvencia, podľa vzoru Slovenského rozhlasu. Firma v mene televízie poslala tisíckam domácností upozornenia na nedoplatky.
STV pritom čaká na zaregistrovanie 100-percentnej dcérskej spoločnosti Koncesia, ktorá bude prísne sledovať databázy neplatičov a vymáhať nedoplatky. STV uvažuje, že spoločnosť by časom i sama poplatky vyberala. Dnes ich vyberá Slovenská pošta a z koncesionárskeho poplatku si zráža niečo cez štyri percentá.
Rozhlas si od tohto roka poplatky vyberá sám, cez Inkasné stredisko SRo - zatiaľ len od právnických osôb a SZČO. (hr)
Kto by neplatil, musel by dokazovať, či má dôvod
BRATISLAVA - Slovenský rozhlas pripravil návrh, ktorý sprísňuje podmienky platenia koncesionárskych poplatkov a zjednoduší kontrolu neplatičov.
Rozdiel by bol v tom, že kým dnes musia verejnoprávne médiá dokazovať domácnosti, či má, alebo nemá televízor či rozhlasový prijímač, po zmene by domácnosť, ktorá odmietla platiť, musela dokazovať, či má na to dôvod.
Platiť zo zákona by musela každá domácnosť, okrem tých, čo sú oslobodené. Slovenský rozhlas už poslal návrh ministerstvu kultúry. "Súčasne platný zákon nerieši dostatočne kontrolné mechanizmy," povedala ekonomická riaditeľka Slovenského rozhlasu Hilda Gajdošová.
Generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry Zuzana Mistríková hovorí, že systém podľa predstáv SRo by bol efektívnejší. "Tým, ktorí vyhlasujú, že nemajú televízor, sa bude ťažšie schovávať," povedala.
Podobný zákon platí v Českej republike, kde sa už neskúma, či niekto má prijímač, pretože sa to považuje za štandardné vybavenie domácnosti.
"Platilo by sa za to, či domácnosť má prístup k verejnoprávnej službe, a to bez ohľadu, či ju využíva, alebo nie," povedala Mistríková. Novelizovaný zákon by nesiahol na polovičnú sadzbu pre dôchodcov ani na úľavy, ktoré majú zdravotne ťažko postihnutí.
"Oficiálne nemáme o tomto návrhu podrobnejšie informácie. Ak je to takáto filozofia, tak by to mohlo pomôcť problém odstrániť, čo by bolo určite žiaduce," povedal Branislav Záhradník z STV. (hr)