BRATISLAVA - Predsedu Smeru Roberta Fica pohoršilo, že vláda nevyvodila zodpovednosť zo správy SIS za rok 2003 o tunelovaní štátnych podnikov a korupcii v privatizácii. Preto chce aj s opozíciou presadiť vznik vyšetrovacích výborov v parlamente, ktorý bol pôvodne agendou HDZS.
Fico sa pre správu SIS včera stretol s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, ktorý vypracuje zoznam prípadov, v ktorých prokuratúra urobila nejaké úkony. "Dnes som si správu od SIS oficiálne vyžiadal," povedal včera Trnka.
Trnka potvrdil, že napríklad tunelovanie výstavby tunela Branisko, teda kauza Hydrostav, sa už dlho vyšetruje. Od Pittnera bude chcieť Trnka viac podrobností, lebo v správe SIS sú len všeobecné tvrdenia. "Tuneluje sa, by malo byť vysvetlené. Či ide o rozkrádanie, spreneveru a podobne," povedal Trnka.
Po zverejnení správy SIS pred dvoma týždňami viacerí členovia vlády povedali, že konať by mali orgány činné v trestnom konaní. Samotná SIS však priznala, že jej tvrdenia v správe sa málokedy podarí dokázať pri policajnom vyšetrovaní, lebo ľudia nechcú svedčiť. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda správu odmietol komentovať.
Fico obviňuje vládu, že "sa tvári, ako keby táto správa neexistovala", hoci podľa neho hovorí o "neuveriteľne kriminálnych aktivitách vo väčšine rezortov".
Aj preto chce Fico navrhnúť, aby vznikli parlamentné vyšetrovacie výbory. Trnka si myslí, že v takom prípade by bolo potrebné "veľmi jasným spôsobom rozlíšiť, aké majú právomoci tieto vyšetrovacie komisie a k čomu vlastne môžu dospieť".
Výbory by podľa Trnku nesmeli zasahovať do kompetencií orgánov činných v trestnom konaní, ktoré by mali mať posledné slovo. To si myslí aj najvyššia štátna zástupkyňa Českej republiky Marie Benešová, ktorá je na návšteve Slovenska. V Čechách taká vyšetrovacia komisia riešila kauzu krachu banky IPB a podľa Benešovej k ničomu závažnejšiemu ako polícia nedospela.
Ako prvé s myšlienkou vyšetrovacích komisií v parlamente prišlo HZDS. Fico chce, aby boli zakotvené v ústavnom zákone, rokovať chce s ostatnými stranami. Koalícia nie je jednotná, obáva sa politického zneužitia.
"Je to úplne štandardný nástroj, ktorý parlamenty využívajú, ak treba vyriešiť nejakú kauzu," povedal Ivan Šimko zo Slobodného fóra pre agentúru SITA.
Napríklad v Amerike alebo Poľsku bolo posledné vyšetrovanie komisií vždy verejné. Fico si myslí, že by to tak mohlo byť aj na Slovensku, ak by nerokovali o utajovaných skutočnostiach.
(mož)