Prichádza čas, o ktorom niektorí snívajú hádam už od Vianoc. Blíži sa dovolenka. Vari aj u vás už zasadla rodinná rada a každý dostal možnosť vyjadriť svoje predstavy, priania a sny o ideálnej dovolenke. Lenže čo je to vlastne ideálna dovolenka? Na to má takmer každý z nás iný názor.
V každom prípade dovolenka je zmena. Pozitívna či negatívna? Odborníci sa zhodujú v názore, že každá zmena ustáleného rytmu a pro-stredia znamená pre organizmus určitú záťaž.
Ak ešte človek pred dovolenkou zvýši pracovné vypätie, aby po dni svojej neprítomnosti zanechal na pracovisku čistý stôl a splnil všetky úlohy, môže svojmu vyčerpanému organizmu prudkou dovolenkovou zmenou spôsobiť až šok. Napriek tomu psychológovia tvrdia: dovolenka je nevyhnutná, telo i duša ju potrebujú. Zároveň radia cez dovolenku zmeniť prostredie i činnosť vykonávanú počas celého roka. Vôbec tým nemyslia úplne vypnutie organizmu. Podstatná je zmena. Ten, kto pracuje fyzicky, by mal viac lenošiť, ten kto počas práce dlho sedí, by sa mal snažiť telo rozhýbať. Iba tak naberie organizmus i myseľ novú energiu.
Rady ako zvládnuť oddych bez stresu
Ako teda zariadiť, aby sa dovolenka vydarila, aby vás jej príprava nevyčerpala, aby ste sa z nej nevrátili ešte viac strhaní, uštvaní a zmorení ako pred odchodom ?
Ponúkame zopár rád, ktoré by mohli pomôcť:
1. Rozmýšľajte o dovolenke v dostatočnom predstihu. Dobre zvážte výber miesta a dĺžku pobytu. Vypočujte si predstavy všetkých účastníkov spoločnej dovolenky a vyberte najvhodnejšie riešenie. K určitej dávke kompromisu bude musieť pristúpiť každý.
2. Nenechajte sa zlákať úžasnými obrázkami v katalógoch cestovných kancelárií, profesionáli dokážu z obyčajnej krajiny vykúzliť raj na zemi. Radšej sa pri výbere riaďte odporúčaním známych, ktorí dovolenku na vami vybranom mieste už absolvovali.
3. Pri výbere nezabúdajte na financie. Nadarmo si vysnívate ideálnu dovolenku, keď na ňu nemáte dostatok peňazí. Ak siahnete na úplné dno svojich finančných možností, alebo sa dokonca zadĺžite, môžete každý deň strávený v atraktívnom prostredí prežívať stres z toho, že ste niečo prestrelili a obavy, čo bude po návrate domov.
4. Počítajte s tým, že vám nemusí vyjsť počasie, preto už doma rozmýšľajte nad alternatívnym programom. Nezabudnite si zobrať knihy a pre deti aj dostatok spoločenských hier.
5. Čo sa dá zariadiť vopred, vybavte ešte doma. Najmä ak cestujete do zahraničia a nejdete vlastným autom, zabezpečte si spiatočné lístky, či letenky, zarezervujte si ubytovanie, prípadne aj stravu.
6. Na dlhšiu cestu sa dobre pripravte. Napíšte si zoznam potrebných vecí a na balenie si nechajte dosť času. Do príručnej tašky si zabaľte na cestu dostatok tekutín, trvanlivej stravy a pre menšie deti dostatok hračiek a zábaviek, aby sa počas dlhej cesty nenudili a nevytvárali napätú atmosféru.
7. Nezabudnite na lieky. Nielen tie, ktoré používate, myslite na to, že aj na dovolenke sa vám môžu stať menšie úrazy, spáliť pokožka, či pokaziť žalúdok.
8. Napriek vstupu Slovenska do Európskej únie, pri ceste do zahraničia odporúčame ešte mať so sebou pas. K dokladom si priložte preukaz poistenca a povinný špeciálny formulár, ktorý vám vydajú vo vašej poisťovni. Pre väčší pokoj a istotu je dobré sa aj pripoistiť. Výber je široký, záleží len na vašom rozhodnutí. Ale aj základné či štandardné poistenie zaručuje úhradu liečebných nákladov. Samozrejme, poistiť sa dá okrem zdravia aj batožina, predčasný návrat, strata dokladov či osobných vecí.
9. Ak chcete voľné dni prežiť v pohode, nesnažte sa hneď po príchode na miesto stopercentne využívať všetky dovolenkové ponuky a atrakcie. Organizmu určitý čas trvá, kým sa zaklimatizuje na nové prostredie a oddychový režim.
10. To isté platí aj v závere dovolenky. Ideálne je vrátiť sa z dovolenky domov aspoň dva dni pred nástupom do zamestnania. Budete mať čas na oddych z cesty a ľahšie si privyknete na domáce prostredie. n