Rozčuľuje vás každá maličkosť? Trhá vám viečkami? Vylievate si zlosť na okolí stále častejšie? Cítite sa previnilo, keď na niečom nepracujete? Každý rok vám zostane niekoľko dní starej dovolenky? Máte pocit, že si voľno práve teraz nemôžete dovoliť? Odpovedali ste na väčšinu otázok kladne?
Ak nechcete skončiť na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na psychiatrii, vyberte si dovolenku. Dovolenka nie je luxus - spláca nášmu telu dlh, ktorý si počas roka narobilo.
Japonský model sa už nenosí
Ľudské telo je síce dokonale uspôsobené na prekonávanie stresu, ale iba do určitej miery. Ak sa naše adaptačné zdroje preťažia, prestáva telo plynulo reagovať, pokazí sa ako auto a potrebuje do opravovne.
"Je čas vziať si dovolenku. Japonský model oddanosti k firme, vyzdvihujúci tých, ktorí si dovolenku nezobrali niekoľko rokov, alebo ju strávili rekvalifikačným kurzom už nikoho vo svete neohromuje," hovorí psychologička Eva Lukášová.
Drvivá väčšina ľudí nečaká na to, až im telo vypovie službu a dovolenku si berie pravidelne. Pribúda však tých, ktorí si vyberajú dovolenku po kúskoch a spájajú ju s víkendom. Pribúda tiež ľudí, ktorí majú na do-volenke neustále zapnutý mobil a aj pod tatranskými končiarmi vybavujú dôležité zákazky. Ten, kto si chce skutočne oddýchnuť, by si mal v priebehu roka vziať najmenej 14 dní, najlepšie by však boli tri týždne.
"Prvý týždeň, to je vlastne len taký štart, akési odpútavanie od práce, od myšlienok na ňu a starostí," hovorí psychologička.
Telo to tiež nemusí prežiť!
Mnoho infarktov naozaj postihne ľudí práve na začiatku dovolenky. Americkí kardiológovia prišli na to, že srdce nezlyháva tak často v stresových situáciách, ako v čase pokoja a oddychu. Celkom nevinné nie sú dokonca ani odporúčané zdravotne prospešné športy. Napríklad pri plávaní prsiarskym štýlom priveľmi zakláňame krčné stavce, pri bicyklovaní sa mnohí priveľmi hrbia, beh sa stáva doslova nebezpečným, ak telo nie je pripravené na výkon.
"Pre mnohých znamená začiatok dovolenky naozaj stres. Príliš prudká zmena medzi prácou a voľným časom môže uškodiť psychicky aj fyzicky," varuje psychologička Mária Hanúsková. Napríklad vnucovať workoholikom dovolenku pri mori sa môže stať osudným či aspoň totálne otráveným časom pre celú rodinu.
Ak máte partnera závislého na práci, nevynucujte si od neho tradičné formy dovolenky. Workoholici sú zvyknutí neustále podávať výkony, preto tráviť voľný čas ničnerobením môže pre nich znamenať stav akútneho stresu, a dovolenka nebude mať efekt.
Namiesto toho, aby si užíval, odpadne totálne vyčerpaný, prvé dni prespí od únavy, niekoľko ďalších dní sa bude prejedať a slastnému oddychu sa začne venovať vo chvíli, keď si treba baliť kufre. Domov príde skôr malátny a rozčarovaný. (uj)