"Dehydratácia spôsobuje spúšť všetkým našim telesným orgánom. Takto si dennodenne vlastne všetci škodíme. Spoliehame sa totiž až nás začne smädiť a zabúdame piť," hovorí internista MUDr. Ján Bielko.
Signál "smäd" prichádza obvykle oneskorene, pretože telo ho vysiela až vo chvíli, keď mu chýba približne 200 mililitrov tekutín. Ak teda pijeme až keď sme smädní, pijeme prineskoro, pretože rovnováha tela je už narušená. Prvými náznakmi nerovnováhy sú únava a ťažkosti s koncentráciou.
Pri nedostatočnom príjme tekutín môže dôjsť k dehydratácii organizmu, kedy sa narúšajú viaceré funkcie. Akoby z ničoho nič sa objavuje podráždenie, bolesti hlavy, znižuje sa celková výkonnosť. Pomaličky ale isto si takto "zarábame" aj na problémy s obličkami. Voda totiž pomáha rozpúšťať vápnik v moči a zabraňuje tak vzniku obličkových kameňov. Voda funguje aj ako chladiaca kvapalina pri termoregulačných procesoch a chráni organizmus pred pre-hriatím.
Dehydratácia sťažuje dokonca aj náš pohyb, takže na akúkoľvek činnosť treba vyvinúť viac úsilia. Dvojpercentná strata tekutín, u 70 kilogramového človeka je to približne 1,5 litra, znižuje fyzickú výkonnosť až
o 20 percent.
Malátnosť a únavu z tepla spôsobuje to, že potením sa z tela vylučujú aj minerály. Vtedy si treba dožičiť minerálky so zvýšeným obsahom kalcia, magnézia. Ak pijeme minerálky čas-tejšie, mali by sme sledovať na etikete obsah sodíka, teda soli - mal by byť pod 300 mg na liter minerálky.
Naše bunky nepotrebujú zafarbené tekutiny
"Jedinou tekutinou, ktorú bunky nášho tela potrebujú, je čistá voda. Vôbec nepotrebujú zafarbenú, osladenú a aromatizovanú tekutinu. Stačí úplne obyčajná voda. Za tú vám bude bunka navďačnejšia," tvrdí MUDr. Igor Bukovský z Fyziologického ústavu LFUK.
Vieme ako správne piť? Deti by pili stále, zapíjajú aj polievku, pijú počas druhého jedla, pijú aj po jedle. Zakazovať im to? Veď dospelí to robia takisto.
"Nie je vhodné piť tesne pred jedlom, počas jedla, ani tesne po jedle," tvrdí Bukovský. Podľa jeho rád by sme mali začať deň pollitrom vlažnej vody nalačno. To sú asi dva poháre.
"O polhodinu sa výdatne naraňajkujte. V priebehu dopoludnia vypite ďalšie dva poháre vody. Hodinu po obede si pripravte ďalšie dva poháre vody a do večere ich vypite. Hodinu po večeri si dáte ešte dva poháre a máte to za sebou. Bunky organizmu sa potešia, obličkové a žlčové kamene nedostanú šancu." (uj)