"Je veľkou chybou myslieť si, že sa nemusíte chrániť pred UV žiarením, keď sú na oblohe mraky," varuje RNDr. Martin Kremler z Katedry meteorológie a klimatológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. "Dokonca aj keď je zamračené, oblaky pre-púšťajú 20 až 30 percent žiarenia."
Ak ležíme na pláži musíme myslieť na to, že tu je ožiarenie vyššie, lebo piesok odráža približne 25 percent radiácie. Ani voda ani more vás pred ultrafialovými lúčmi neuchráni. UV žiarenie preniká aj pod vodu - tesne pod vodu prenikne až 95 percent, tri metre pod vodou až 50 percent.
Tričko vo vode je vám na nič
Pred UV lúčmi však vôbec neochráni ani tričko pri kúpaní. "Ak sa namočí, to ako keby ste ho vôbec nemali," upozorňuje dermatológ Vladimír Hegyi. Lúče prechádzajú vlhkou tkaninou ako mriežkou. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie chránia farebné odevy, ktoré najviac pohlcujú ultrafialové žiarenie. Nevýhodou je, že zároveň kožu zahrievajú. Tenké biele tkaniny sú pre priepustnosť menej vhodné. Syntetické tričká či šaty napríklad z nylonu prepúšťajú menej UV žiarenia ako bavlna.
Čítajte obaly na krémoch
Kým si krém kúpite, všimnite si nápisy na obale. Dbajte na to, aby váš krém nebol ochranou iba proti jednému typu lúčov.
"UV-B lúče ním síce odblokujete a nespálite sa, ale menej nebezpečné UV-A preniknú do kože a nechráni vás už nič," upozorňuje dermatológ Hegyi. "Navyše si nezabudnite pozorne prečítať, koľko krému máte na pokožku natrieť. Napríklad ak 2 mg na štvorcový centimeter, tak zistíte, že pri ploche ľudskej kože s veľkosťou 1,8 štvorcového metra spotrebujete na jedno natretie celú tubu.
A cez deň na pláži by ste sa mali natrieť trikrát. Povedzme o ôsmej, jedenástej a druhej. Teda spotrebovať tri tuby. Uznávam, že to čosi stojí. Ale zdravá koža za to tiež stojí."
Na pokožku treba natrieť celú odporučenú hrubú vrstvu krému a na 10 - 15 minút ju nechať vsiaknuť. Hlavne však nezabudnite na uši, na nosné dierky, na medzierky medzi prstami na nohách, na chrbát a podobne. (uj)