Väčšina stredných odborných škôl na túto formu štúdia prijímacie pohovory nerobí - najčastejšie ich nahrádzajú osobnými pohovormi s uchádzačmi.
Uchádzači sa budú vzdelávať v odborných predmetoch podľa typu štúdia, často aj v cudzích jazykoch a základoch ekonomiky a účtovníctva.
"Pomaturitné kvalifikačné štúdium sa končí odbornou maturitou," hovorí Alžbeta Ferenčičová z Ústavu informácií a prognóz školstva.
V krajinách západnej Európy majú mladí ľudia okrem univerzít možnosť študovať aj na vyšších odborných školách. Štúdium na nich je kratšie a končí sa na úrovni bakalára. Vyššie odborné školy existujú už aj v Čechách a sú tam riadne zákonom uznané. Aj u nás existuje obdoba takéhoto štúdia. Volá sa pomaturitné špecializačné štúdium a poskytujú ho tiež stredné odborné školy. "Toto štúdium sa nekončí ďalšou maturitou - jeho absolventi majú vzdelanie na úrovni bakalára a dostanú absolventský diplom," vysvetľuje Ferenčičová.
Náš zákon však pojem vyššie odorné školy zatiaľ nepozná, titul bakalára u nás zamestnávatelia neuznávajú a formálne pre bakalárov nemajú pracovné zaradenie. Absolventi vysokých škôl končia najmenej s magisterskými diplomami, podľa Ferenčičovej je preto otázne, či titul bakalára zo strednej odbornej školy zamestnávatelia uznajú alebo nie.
(gal)