Nával je však v skutočnosti nižší, keďže študenti majú možnosť poslať niekoľko prihlášok - v priemere si podávajú po dve. Svedčí o tom aj fakt, že maturantov je tento rok 58-tisíc.
Ak počítame s tým, že nie každý maturant si podá prihlášku na slovenskú vysokú školu (niektorí idú do zahraničia, ďalší si začnú hľadať prácu), voľných miest na vysokých školách je asi toľko, koľko uchádzačov o ne. Na právnické, ekonomické, pedagogické či filozofické fakulty je však tradične väčší nával, ako na technické odbory.
Prijatie na vysokú školu nezávisí od toho, či máte na vybraný študijný odbor predpoklady, ale či máte dobrú pamäť. Vysoké školy totiž v snahe urobiť pohovory čo najnáročnejšími, skúškajú študentov zo stoviek až tisícov otázok, ktoré sa museli naučiť naspamäť.
FOTO - ARCHÍV SME
Verejnosť prijímacím pohovorom často vyčíta neobjektivitu a je presvedčená, že pri nich funguje korupcia. Odborníci zase kritizujú kvalitu testov, pretože takmer neoverujú schopnosti uchádzačov študovať na zvolenom odbore. "Vysoké školy v snahe urobiť prijímacie skúšky dostatočne náročnými pristupujú k rozsiahlemu testovaniu schopnosti zapamätať si informácie. V extrémnych prípadoch poskytujú uchádzačom stovky až tisíce otázok so správnymi odpoveďami," píše sa v správe o monitoringu prijímacích pohovorov v roku 2003, ktorú robil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť.
Takýto postup síce podľa správy znižuje priestor pre korupčné správanie, testy však strácajú schopnosť vypovedať o akýchkoľvek kvalitách uchádzača okrem pamäti. "Úspešní sú tí, ktorí si zapamätajú čo najviac," povedal SME Andrej Salner z inštitútu.
Monitoring tiež ukázal, že vysoké školy často nezverejňujú podrobnosti o formáte testov a otázok, o ich administrácii či dĺžke trvania. "Uchádzači potom majú pocit, že sa pred nimi niečo utajuje a neveria v objektivitu prijímacieho konania. Preto by vysoké školy mali vždy vopred zverejňovať všetky podrobnosti o prijímaní," hovorí Salner.
Desatoro úspešného uchádzača
1. Deň pred skúškou sa už netreba učiť, nepomôže to. Radšej sa dobre vyspite.
2. Večer pred skúškou si skontrolujte, či máte pripravené všetky doklady (občiansky preukaz, potvrdenie o zaplatení, maturitné vysvedčenia alebo ich kópie - ak je treba), nachystajte si pohodlné oblečenie.
3. Ráno pred skúškou si dajte ľahké raňajky, aj keď na ne nemáte chuť, a zoberte si so sebou niečo na pitie - skúška bude trvať aj niekoľko hodín.
4. Do školy treba vyrazte s dostatočným predstihom, najmä, ak presne neviete, kde sa škola nachádza.
6. Maximálnu koncentráciu vyžaduje začiatok testu. Pozorne si preto vypočujte pokyny učiteľa. Ak vám niečo nie je jasné, prihláste sa a opýtajte sa.
7. Zadeľte si správne čas - ak máte v teste 160 otázok, a na jeho vypracovanie 130 minút, máte na každú necelú minútu!
8. Najprv odpovedzte na otázky, na ktoré odpoveď viete, potom sa vráťte k tým, nad ktorými váhate. ktoré sa vám zdajú ľahké, na záver sa vráťte k ťažším. Ak neviete odpoveď, aspoň si skúste tipnúť.
9. Nezabudnite na kontrolu - každá nepozornosť môže znamenať stratu bodov.
10. Rada pre rodičov: Nestresujte zbytočne svoje deti, že nech urobia testy čo najlepšie, radšej im povedzte, že im držíte palce.