ť sily.
Je teda jedno či sa hrabete v záhradke, ležíte na pláži, alebo sa potíte na vysokohorskej túre - dôležité je to, že vás to baví. "Tvorbu endorfínov môže vyvolávať filatelistika, aj maratón. Každého baví niečo iné, preto neexistuje univerzálny recept na správnu dovolenku,“ vysvetľuje riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nových Zámkoch Milan Krkoška.
„Ale určite nestačí jeden-dva dni okopávať v záhradke, aby ste vyrovnali nedostatok pohybu v zamestnaní,“ dodáva Krkoška. „To je len iná forma záťaže organizmu. Možno tým odbúrate trochu stresu a nebude vám rásť brucho, ale krátka dovolenka nemá regeneračný účinok.
Niektoré organizácie používajú na odbúranie pracovnej záťaže aj krátke sústredenia. „Jeden deň v mesiaci sme si vyhradili na bilanciu a vzdelávanie,“ hovorí manažérka nadácie Integra Milena Uhlíková. „Aj keď riešime pracovné problémy, stretávame sa zásadne mimo pracoviska. A vždy sa zaoberáme aj novou témou, ktorá nás obohatí.“
Podľa odborníkov nedosiahnete pozitívny vplyv zmeny režimu práce ani za päť dní. Ak idete na neznáme miesto, nejaký čas potrebujete na adaptáciu. Až okolo siedmeho dňa sa dostavuje regeneračný účinok, a vtedy veľa ľudí už s dovolenkou končí.
Na dovolenke sa teda skutočne zotavíte, len ak trvá najmenej dva týždne. A tie si u nás málokto dovolí. Predpisy hovoria, že každý zamestnanec by mal mať najmenej dva týždne dovolenky v kuse. Podľa Milana Krkošku však firmy predpisy často porušujú.
Okrem toho je na Slovensku tradičným požieračom dovoleniek aj svojpomocné stavanie domov, či prerábanie bytov. A objavuje sa aj nový trend - využívanie dovoleniek na vyležanie choroby. „Mnohí si zoberú radšej dovolenku ako by išli na PN-ku,“ hovorí Milan Krkoška. „Robia to často s obavy, že stratia zamestnanie alebo prídu o zárobok.“