Morky je vhodné chovať do hmotnosti maximálne desať kilogramov.
FOTO - ARCHÍV
Odchov moriek má v závislosti od intenzity rastu tri hlavné fázy:
Od vyliahnutia do 8. týždňa veku , keď sú najviac náročné na intenzitu kŕmenia a kvalitu výživy. Túto fázu spravidla prekonávajú u producenta.
Do 20. týždňa veku pretrvávajú vysoké nároky na výživu kvôli intenzívnej tvorbe hmotnostného prírastku, pozostávajúceho prevažne z bielkovín.
V období do skončenia rastu a odchovu sa chovateľ rozhoduje, do akej hmotnosti bude morky chovať. Charakteristická je rozdielna intenzita rastu. Moriaky majú vyššiu spotrebu krmiva, ale tomu zodpovedá aj denný prírastok hmotnosti. Pre ekonomiku chovu je vhodné chovať morky maximálne do 10 kg živej hmotnosti a moriaky dokrmovať do vyšších hmotnosti - podľa hybridu aj nad 20 kg. Moriaky v jeseni dobre zužitkujú ako doplnkové krmivo záhradný odpad (jablká, hrušky, lístie z repy). Ak sú základom výživy KKZ (vyrábané ako MR 1 až 3), treba ich minimálne sedem posledných dní pred skončením odchovu vylúčiť. Obsahujú kokcidiostatikum, kvôli vyplaveniu rezíduí liečiv z tela zvierat sa musí preto skrmovať zmes bez liečiv (MR 4).
Pridomový odchov sa často spája s pastvou. Morky vtedy nedostávajú preventívne liečivá a treba denne sledovať ich celkový zdravotný stav, spotrebu krmiva, vody a správanie. Pri akýchkoľvek príznakoch (hnačky, malátnosť, ospalosť) treba zavolať veterinárneho lekára a potom začať s liečbou. Veterinár posúdi, zvlášť pri morkách, ktoré sú už v jatočnej zrelosti, liečbu aj z ekonomického hľadiska a podľa štádia ochorenia i prognózu vyliečenia. Uhynutie čo i len jedného moriaka vo vyššej hmotnosti výrazne ovplyvní prínos chovu, preto netreba zbytočne riskovať.
Podávaním kvalitnej výživy a dodržiavaním všeobecných zásad, aby sa morky nedostali do kontaktu s choroboplodnými mikroorganizmami (odporúča sa oddelený chov od ostatnej hydiny), sa vytvoria predpoklady na dobrý odchov s vysokou ekonomickou návratnosťou.
MVDr. ĽUBOMÍR DZIMKO