Fremont je odroda karfiolu s vysokou toleranciou voči stresom.
FOTO - ARCHÍV
vysádzať len mladé a silné sadenice v plnom raste.
Príčinou môže byť aj chyba v pestovaní. Pri výsadbe musí mať koreňový bal okamžitý a dobrý kontakt s pôdou, ktorá nesmie byť utlačená. Karfiol potrebuje pravidelné a dostatočné zásobenie vodou a najmä ku koncu pestovania si vyžaduje aj vysokú vzdušnú vlhkosť. Pretože má značné nároky na výživu, potrebuje dobré hnojenie. Zhoršenie kvality však môže spôsobiť aj vysoká teplota pri zakladaní ružíc.
Ďalšou príčinou vyslepnutia alebo bezsrdiečkovitosti karfiolu je nedostatok prijateľného molybdénu (stopový prvok) v pôde. Pri jeho deficite môžeme na mladých i starších rastlinách spozorovať určité patomorfologické zmeny. Čepele listov v rôznom stupni ochabujú, zakrpatievajú, ich nervatúra je nepravidelná. Pri veľkom nedostatku sú srdiečkové listy silne zredukované, často až na hlavné nervy, vegetačný vrchol je celkom zmenený, listy zasychajú. Závažnejšie však je, že rastlina nevytvorí ružicu. Namiesto nej nájdeme v srdiečku len hákovito ohnuté zakrpatené listy. V ľahších prípadoch ochorenia dochádza k redukcii listových čepelí bez výrazných deformácií, listy sú svetlozelené alebo zelenofialové, vytvárajú sa menšie a riedke ružice.
Prejavy ochorenia bývajú významné na kyslých pôdach, kde je obmedzený príjem molybdénu. Pred výsadbou pri príprave pozemku možno aplikovať molybdénan amónny v dávke 1 až 2 kilogramy na hektár (molybdén je stopový prvok, na ktorý rastliny reagujú už v nepatrnom množstve), v pareniskách pred výsevom či výsadbou - 1 gram na štvorcový meter, alebo pri príprave zeminy pre výsevy či balíčkovanie - 2 gramy na kubický meter. Pri prvých príznakoch ho možno núdzovo použiť v dávke 1 kilogram na hektár postrekom. Vhodný je aj molybdénan sodný v rovnakých dávkach.
Chorobu tlmí aj úprava pôdnej reakcie na neutrálnu až slabo zásaditú. Na rozdiel od väčšiny ostatných stopových prvkov preto odporúčame vyhnúť sa aplikácii fyziologicky kyslých hnojív. Pri množiteľských porastoch možno molybdénan dodať formou zálievky 0,1-percentným roztokom v dávke 50 až 100 mililitrov na rastlinu.
Ing. ŠTEFAN TÓTH