Štíhle vreteno hrušky odrody Williamsova tretí rok po vysadení.
FOTO - AUTOR
Na ovocných stromoch, najmä ak ich pestujeme ako ploché tvary či steny, ohýbame v druhej polovici mája výhonky. Odstraňujeme aj výhonky rastúce do koruny. Na odrodách jabloní, ktoré sú náchylné na múčnatku, odstránime napadnuté časti (konce výhonkov i odkvitnuté súbory kvetov). Na broskyniach regulujeme rezom násadu plodov, čím pozitívne ovplyvníme nielen kvalitu, ale aj výšku úrody.
Uhorky začneme vysievať na voľný záhon až vtedy, keď teplota pôdy dosiahne 10 až 12 stupňov. Takáto teplota nastane spravidla až v druhej polovici mája. V studenej pôde semená nevyklíčia a ľahko zhnijú. Odporúča sa preto počkať do konca mája až začiatku júna, rastliny potom rýchlejšie vzídu a lepšie sa vyvíjajú.
Zálievka a postrek sú dva odlišné postupy, ktoré si nemožno zamieňať. Zalievanie umožňuje rastlinám čerpať z pôdy živiny a zároveň aj pokryť potrebu vody. Postrek prichádza do úvahy spravidla iba v horúcom počasí. Pri postreku sa namočia len horné časti rastlín. Tým sa zvýši vlhkosť vzduchu, ktorá zníži vyparovanie vody z listov. Rastliny preto nezvädnú, hoci korene nemôžu pokryť svoju potrebu vlahy v dostatočnej miere.
Koncom mája začnú - popri intenzívnom raste ovocných drevín - rásť aj ich plody. K prvej základnej dávke im preto dopĺňame druhú dávku rýchlo prijateľných živín. Najvhodnejšia je slabá koncentrácia kombinovaných hnojív, ktorú po dvoch týždňoch zopakujeme. Po prihnojení ešte pôdu zavlažíme čistou vodou. Na podporu diferenciácie kvetných pukov od konca mája až do konca prvej dekády júna pridáme rodiacim drevinám dusík a fosfor. Vhodný je slabý roztok do brázd po obvode koruny.
Izbové kvetiny sú v plnom raste, preto by sme im mali dopriať dostatok vlahy aj živín. Ak máme na to podmienky, umiestnime ich už teraz na balkónoch alebo v záhradke. Budú nám vďačné za čerstvý vzduch i za zálievku dažďovou vodou. Kvetiny v záhradke zapustíme s celým kvetináčom do zeme. Potom budú vyžadovať menej zavlažovania. Na prudké zvýšenie osvetlenia musíme rastliny privykať postupne. Teplomilné druhy umiestnime do tieňa, alebo im tieň vytvoríme. Na vonkajšie pestovanie v lete sú vhodné predovšetkým abutilon, asparágus, azalka, aralka, fikus, citrónovník, ibištek, fuksia, hortenzia či pelargónia. (pav)