Radí právnik JUDr. Jozef NovákVydala som sa za rozvedeného muža, ktorý mal dve deti z prvého manželstva. Deti mu boli zverené do opatery. Obidve vyštudovali s našou podporou a financovali sme im promócie a svadby. Dali sme im aj peňažnú sumu. Ich matka okrem výživného neprispela ani na štúdium, ani na promócie, ani na svadby. Dnes už majú svoje byty aj rodiny. V manželstve sa nám narodil syn. Teraz študuje na vysokej škole. Chceli by sme náš byt darovať nášmu spoločnému synovi. Keďže chceme byť spravodliví aj k deťom z prvého manželstva, pýtam sa, aká suma by im mala pripadnúť ak hodnota bytu je asi 800-tisíc korún? Chcem ešte podotknúť, že vzťahy medzi deťmi sú dobré a nechceli by sme ich pokaziť nespravodlivým rozdelením majetku. Prípadne by sme chceli vedieť, aký podiel majú dostať deti z prvého manželstva a aký podiel náš spoločný syn pri delení majetku ešte za nášho života? Elena Z pohľadu právnej úpravy darovacej zmluvy, nachádzajúcej sa v § 628 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka, v znení neskorších predpisov, nebráni nič vlastníkovi veci, teda vlastníkovi nehnuteľnosti (predmetného bytu), aby využil svoje vlastnícke oprávnenie a nehnuteľnosť daroval tretej osobe. Základnými pojmovými znakmi a náležitosťami darovacej zmluvy sú predmet daru, bezplatnosť a dobrovoľnosť. Z uvedeného vyplýva, že vo vašom prípade treba vyriešiť predovšetkým otázku, kto je vlastníkom, teda potenciálnym darcom bytu, ktorý by mal byť predmetom darovacej zmluvy, čiže či predmetný byt patrí do vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo do výlučného vlastníctva vás alebo vášho manžela. Právna úprava bezpodielového spoluvlastníctva sa nachádza v zákone č. 40/1964 Zb. Občianskom zákonníku, konkrétne v ustanovení § 143 a nasl.
Vo vzťahu k "spravodlivému rozdeleniu majetku" a podielu, ktorý prináleží potomkom vášho manžela z prvého manželstva, v prípade jeho úmrtia a nezriadenia závetu z jeho strany, by ako dedičia zo zákona v zmysle § 473 Občianskeho zákonníka prichádzali do úvahy jeho deti a manželka. V prípade vášho úmrtia vaše deti a manžel. Od toho sa odvíja aj výška dedičských podielov pripadajúca na jednotlivých dedičov. Keby však došlo k darovaniu určitých vecí, či už z vašej strany, zo strany vášho manžela, respektíve vás oboch (v závislosti od už uvedeného vlastníckeho režimu k darovaným veciam), bude potrebné pri vysporiadaní dedičstva zohľadniť v zmysle ust. § 484 Občianskeho zákonníka to, že pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, ak nejde o obvyklé darovanie.
Keby bol zo strany poručiteľa zriadený závet, takéto započítanie sa vykoná, ak na to dal poručiteľ príkaz, alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti potomkom poručiteľa neodôvodnene zvýhodnený. Zároveň je v súvislosti s prípadným zriadením závetu ďalšou dôležitou skutočnosťou určité obmedzenie voľnosti pri jeho zriadení tzv. právom neopomenuteľných dedičov, za ktorých sú považovaní potomkovia poručiteľa. Táto ochrana neopomenuteľných dedičov podľa ustanovenia § 479 Občianskeho zákonníka spočíva v tom, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona a plnoletým aspoň toľko, koľko predstavuje jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Keby tomu závet odporoval, bol by v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu potomkov.