radoval sa. Slovenskí fanúšikovia to vraj komentovali slovami: kamikadze. Podľa všetkého však mnohí Európania považujú kamikadze za kus japonskej mentality, kultúry či ducha. Je to však trochu inak.
Počas druhej svetovej vojny sa v Japonsku názvom kamikadze označovali útočné skupiny alebo samovražedné jednotky. História je oveľa staršia. Asi pred 800 rokmi mongolský vojenský vodca Džingischán založil okupáciou väčšiny ázijských krajín Mongolské impérium. Jeho vnuk Kublaichán plánoval po okupácii Číny a kórejského polostrova okupovať aj Japonsko. Hovorilo sa, že Japonsko má bohaté ložiská zlata, čo rozhodnutie iba umocnilo. V tom čase obchodoval s Mongolským impériom taliansky cestovateľ Marco Polo. Bol to on, kto predstavil Európe krajinu, ktorej názov mu znel ako Čipang alebo Zipangu, v skutočnosti Japan, Japonsko alebo Nihon či Nippon, ako my, Japonci, nazývame našu krajinu.
V rokoch 1274 a 1281 zaútočilo na Zlaté Japonsko Mongolské impérium. Z kórejského polostrova sa po mori dostala na severnú časť ostrova Kjúšú po zuby ozbrojená armáda. V tejto situácii nemalo Japonsko šancu na víťazstvo. Stalo sa však čosi nečakané. Ani jedna z výprav útočníkov nebola úspešná. V oboch prípadoch sa na mori zdvihla búrka a silný vietor a lode boli zničené. Odvtedy Japonci verili, že ich krajinu ochraňuje boh (podľa šintoizmu je ním príroda) a kedykoľvek sa krajina ocitne v ohrození, boh spustí vetrisko. Nepriateľa zničí boží vietor, po japonsky kamikadze. Ľudia tomu hlboko uverili, čo počas druhej svetovej vojny využila vojnová propaganda. Školy vštepovali študentom legendu o kamikadze a deti uverili, že Japonsko je bohom chránená krajina. Až na konci vojny v ruinách pochopili, že to bol klam. Autority krajiny otvorene priznali, že išlo o propagandu.
Hľadiac realite do očí začali Japonci slovo kamikadze vnímať ako ilúziu. Pripomínalo militarizmus a smútok nad pilotmi, ktorí boli nútení do samovražedných letov. Na túto tému nikdy nevtipkujeme. Výrobok s názvom Kamikadze by na japonskom trhu celkom určite nemal úspech.
Mimochodom, Japonci si pred výkonom vyžadujúcim koncentráciu - či už ide o šport, alebo skúšku v škole - často uväzujú okolo hlavy čelenku z kusa látky. Nosili ju aj spomínaní piloti. Raz som si uviazal takúto čelenku a kamaráti Európania povedali, že som ako kamikadze. Zrejme budete prekvapení, nie je to napodobňovanie samovražedných letcov ani žiadny módny trend. Podľa orientálnej medicíny sa v oblasti spánkov nachádzajú body, ktoré keď zatlačíme, pomáhajú zvýšiť koncentráciu.
MASAHIKO