
Američania včera prepustili ďalších 500 irackých väzňov zo známej väznice Abú Ghrajb. Na vojakov sprevádzajúcich konvoj s väzňami spustili paľbu neznámi útočníci, nikto však nebol zranený. FOTO - ČTK/AP
.
Správy o mučení popiera aj poľské ministerstvo obrany. Varšava tiež požiadala Američanov o sprístupnenie správy. Podľa nej jeden z poddôstojníkov z väzenia Abú Ghrajb, Antonio Monserrate, povedal, že počul o Iračanoch, ktorí utrpeli zranenia zo strany "poľskej armády". Odvolal sa pritom na dvoch zajatcov a uviedol dokonca aj ich identifikačné čísla.
"Je to snaha preniesť zodpovednosť na iných koaličných vojakov, ktorí s celou kauzou nemali nič spoločné," hovorí generál Bieniek. "Uvedomme si, že tento poddôstojník je do kauzy zapletený a týmto spôsobom sa asi snaží brániť sám seba," povedal hovorca poľskej jednotky v Iraku - podplukovník Robert Strzelecki.
V prospech Poliakov svedčí aj to, že sa vôbec nezúčastňujú na výsluchoch irackých zajatcov. Poliaci držia zajatcov maximálne 72 hodín a odovzdávajú ich Američanom. Stredisko, kde ich držia, okrem toho pred niekoľkými týždňami preverila poľská Hlavná vojenská prokuratúra, ktorá nenašla žiadne chyby. "Všetci konáme podľa ženevskej konvencie," presviedča generál Bieniek.
O poľskej nevine sú presvedčení aj poľskí novinári, ktorí pôsobia v Iraku. Priznávajú, že si vedia predstaviť brutalitu iba pri zásahu a v momente zadržania zajatcov. "Ak niekto vystupuje so zbraňou v ruke proti koaličným silám, strieľa a je agresívny, tak môžeme odpovedať adekvátnym spôsobom," vysvetľuje Strzelecki.
Varšava má v okolí mesta Karbalá 2400 vojakov. Do Iraku vyslala jeden z najpočetnejších kontingentov. Po odchode Španielov mali Poliaci viesť strednojužný sektor sami. Škandál s fotografiami mučenia irackých väzňov im však odobral chuť. Podľa prieskumov verejnej mienky je až 74 percent Poliakov proti účasti ich vojakov v Iraku.