Vinice s tufovými pivnicami pomaly zanikajú

Hronský Beňadik je známy kvalitným viničom. Hoci počasie je tu už čosi chladnejšie ako v Malých Karpatoch, dá sa tu vraj dopestovať väčšina kvalitných odrôd vína. V posledných rokoch však veľká časť vinohradov chátra. Obec hľadá cesty, ako povesť známej

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER

vinárskej lokality zachrániť. Raritou sú totiž práve preslávené vinice s unikátnymi pivnicami. Tie sú vysekané do tufového podložia a niektoré siahajú v zemi do hĺbky desiatok metrov. Sú staré 400 - 500 rokov, obyvatelia Beňadika ich pôvodne začali sekať zo strachu pred nájazdmi Turkov. Takéto lahôdky vie zahraničný turista oceniť, no starosta zatiaľ naráža na bariéru u ľudí. "Práve na histórii a vinárstve by sa dala založiť celá vidiecka turistika a rástli by aj príjmy obce," hovorí starosta Stanislav Lopúch. Pre stredovekú perlu Pohronia - benediktínsky kláštor a kostol - sem chodia denne desiatky turistov. Starosta by si želal, aby neopúšťali Beňadik hneď po jeho návšteve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí zdedili vinohrad, no nestarajú sa oň. "Nechápem to, máme tridsaťpercentnú nezamestnanosť. Sto-dvesto litrov vína by vedel dopestovať každý a určite by si prilepšil. Je to náročné iba na robotu, nie na peniaze," čuduje sa starosta.

Hnevá ho, keď objaví ďalší spustnutý vinohrad: "Situácia je horšia z roka na rok. Nedávno chceli dať majitelia jeden z vinohradov do bezplatného prenájmu. Záujem nemal nik. "Pustnú nielen vinohrady súkromníkov, ale aj tie, ktorými sa preslávilo tunajšie roľnícke družstvo.

Obec chce s aktivitami na oživenie vinárstva začať ako prvá. V opustenej budove školskej jedálne so zachovaným gotickým podzemím chce vybudovať polyfunkčný objekt s vínnymi pivnicami a ubytovaním.

KVETA FAJČÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu