MNÍCHOV - Štátne zastupiteľstvo vo Frankfurte nad Mohanom pre podozrenie z podplácania vyšetruje troch manažérov, ktorí v roku 2000 pracovali pre mníchovský technologický koncern Siemens. Zásahová jednotka generálnej prokuratúry, zodpovedná za hospodárske delikty, urobila prehliadku vo firemných priestoroch Siemensu v Offenbachu a Erlangene, ako aj v mníchovskej centrále koncernu a viacerých súkromných bytoch.
Vo vyšetrovaní ide o úplatky vo výške šesť miliónov eur pre bývalých manažérov pološtátneho talianskeho energetického gigantu Enel. V apríli už milánsky súd Siemens pre aféru na jeden rok vylúčil z obchodov s verejnou správou a štátnymi firmami v Taliansku. Obvinení mali previesť úplatky cez banky v Lichtenštajnsku a Spojených arabských emirátoch na kontá manažérov Enelu. Ak by sa im dokázala aktívna účasť, hrozí im viacročný trest odňatia slobody. Podľa údajov štátneho zastupiteľstva išlo o objednávky v hodnote 366 miliónov eur.
Jaguar sa musel ospravedlniť za reklamu
LONDÝN - Výroba áut exkluzívnej značky Jaguar zašla priďaleko pri rozosielaní propagačného listu potenciálnym zákazníkom. Valentínske maily spoločnosti boli podpísané menami Elizabeth Jones a Ian Major - podľa toho, či príjemcom bol muž, alebo žena. Mail bol posielaný na dvakrát. V prvom sa písalo: "Čo by ťa tak mohlo priťahovať? Mohol by to byť dotyk kože na tvojich prstoch? Dlhé, obtiahnuté telo? Pevné, zmyselné krivky? Hlboké, citlivé vrčanie? Myslím, že niekoho takého poznám. O týždeň ti pošlem fotku."
O sedem dní dostal príjemca vo svojej elektronickej pošte informácie o športovom aute Jaguar XKR. Desiatky ľudí, ktorým sa tento mail dostal do pošty, sa sťažovali, že obsah správy bol "sexuálne vyzývavý, čím mohol uraziť niektorých príjemcov, pretože nebolo jasné, že ide o marketingovú akciu".
Firma Jaguar sa ospravedlnila a oznámila, že v budúcnosti podobné propagačné akcie organizovať nebude. Tento týždeň je pre marketingové oddelenie Jaguaru nešťastný. Na nedeľňajších pretekoch série formuly 1 v Monaku sa po nehode stratil diamant v hodnote 200 000 dolárov, ktorý bol osadený na prednej časti stroja ako súčasť sponzorskej dohody.
Bývalý šéf Wall Street musí vrátiť z odstupného
NEW YORK - Bývalého šéfa Newyorskej burzy cenných papierov (NYSE) Richarda Grassa (na snímke vedľa Michaela Jordana) chcú prinútiť prostredníctvom súdu k tomu, aby vrátil časť svojho gigantického odstupného. Dostal ho po tom, ako musel opustiť vedenie NYSE, keď vyšla najavo výška jeho príjmov.
Prokurátor New Yorku Eliot Spitzer podal príslušnú žalobu na najvyšší súd rovnomerného spolkového štátu americkej únie. Navrhuje, aby prvé rozhodnutie o Grassovom odstupnom bolo zrušené a aby sa mu vymeralo nové, spravodlivé a primerané odstupné. Grasso dostal vlani po skončení svojej činnosti vo vedení NYSE odstupné 187,5 milióna dolárov. Bol obvinený z chamtivosti a v septembri skončil predčasne ako šéf Newyorskej burzy cenných papierov.
Grasso sa prokurátorovou žalobou nenechal zastrašiť, odmietol jeho návrh na mimosúdne vyrovnanie a podal protižalobu. Grasso obvinil Spitzera, že postupuje proti nemu z politicky motivovaných dôvodov, lebo neobžaloval všetkých členov správnej rady hlavnej americkej akciovej burzy. Spitzer je exponentom Demokratickej strany a vo vedení NYSE sa nachádzajú aj jeho stranícki kolegovia, na ktorých sa jeho žaloba nevzťahuje.
Citigroup po 50 rokoch odchádza zo Saudskej Arábie
NEW YORK - Najväčšia spoločnosť v oblasti finančných služieb na svete Citigroup sa takmer po 50 rokoch rozhodla skončiť svoju prítomnosť v Saudskej Arábii.
Citigroup predáva svoj 20-percentný podiel vo finančnej skupine Samba, za ktorý by si mala finančne polepšiť o 760 miliónov dolárov. V októbri minulého roku spoločnosť skončila tiež svoj manažérsky kontrakt so Saudi Bank.
Americká firma však popiera, že by tieto kroky reflektovali politické alebo bezpečnostné obavy. Citigroup chce podľa vlastných slov v regióne hľadať nové príležitosti.
Finančný podnik predáva svoje aktíva v Saudskej Arábii v rámci prehodnocovania investícií. Rijád sa pritom v rovnakom čase rozhodol realizovať niekoľko reforiem na kapitálovom trhu. Nový zákon dovolí zahraničným bankám, aby prevádzkovali svoje vlastné investičné bankové divízie a nemuseli ich spravovať cez miestne joint venture.