najmä vysoký vývoz a posilnenie koruny voči americkému doláru, zhodli sa ekonómovia.
"Objemy celkových exportov a importov, a tým aj vysoké tempá rastu, boli iste prekvapením. Vo viac kategóriách dosiahol vývoz alebo dovoz rekordných objemov v histórii. Je ťažké odhadnúť, do akej miery možno zo súčasných čísiel predvídať vývoj v ďalších mesiacoch a nakoľko boli ovplyvnené vstupom do Európskej únie," uviedol analytik Tatra banky Robert Prega.
Tempo rastu dovozu sa zrýchlilo na 22,4 percenta z marcových 14,7 percenta. Celkový import dosiahol 82,4 miliardy korún. Rast vývozu sa vo štvrtom mesiaci zrýchlil na tohtoročné maximum 30,5 percenta, kým predchádzajúci mesiac bol necelých 20 percent. Export bol 80,08 miliardy Sk.
Hoci sa samotný schodok obchodnej bilancie v apríli prehĺbil z marcových 1,05 miliardy korún, medziročne vykázal zlepšenie. Vlani v apríli deficit bol 5,96 miliardy Sk. "Pokles negatívneho salda bol ovplyvnený priaznivým vývojom kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru, keď koruna v apríli zaznamenala voči doláru 11,4-percentné medziročné posilnenie," povedal Mário Blaščák z bankového domu Ľudová banka.
Komoditná štruktúra obchodnej bilancie sa nezmenila. Export naďalej ťahajú automobily, vzrástol tiež vývoz kovov, čo súvisí s rastom cien produktov oceliarne U.S. Steel. "Rizikom pre najbližší mesiac zostávajú vysoké ceny ropy, ktoré pravdepodobne opäť prehĺbia dovozy," upozornila analytička ČSOB Silvia Čechovičová s tým, že import stúpne aj pre oživenie spotrebného dopytu.
Ekonómovia do konca roka prepokladajú nárast investičných dovozov, najmä v súvislosti so zvyšovaním exportných kapacít automobilového priemyslu. Nové prevádzky v krajine pripravuje francúzska PSA Peugeot Citroen aj juhokórejská Kia. V minulom roku deficit zahraničného obchodu klesol na 23,59 miliardy korún z 95,97 miliardy Sk v roku 2002. Pod výrazné zlepšenie sa podpísala hlavne produkcia podnikov automobilového priemyslu. (jj)