Primátor Žarnovice Dušan Gréger to pokladá za "absolútnu aroganciu súčasnej vládnej moci", podľa primátora Štúrova Jána Oravca to porušuje zásady priamej demokracie. "Zvolili ma občania, nik iný by nemal mať právo odvolať ma," pridáva sa starosta Tesárskych Mlynian (okres Zlaté Moravce) Ľubomír Benc.
Oravec je presvedčený, že to, či je v konflikte záujmov, alebo nie, nemôže byť predmetom hlasovania. "Ak som kradol, zastupiteľstvo, ktoré je z rovnakej politickej strany ako ja, môže odhlasovať, že to je v poriadku. Ak som nekradol, zastupiteľstvo, ktoré ma chce odrovnať, môže odhlasovať, že to nie je v poriadku, aj keď to v poriadku je."
Starostovia sa zákonom cítia znevýhodnení aj preto, že na rozhodnutie, ktorým sa im funkcia odníme, stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny členov zastupiteľstva.
Zastupiteľstvo v Žarnovici tvorí 12 ľudí. "Sedem rúk stačí na to, aby sa negovali výsledky volieb primátora," počíta Gréger.
Na štátnych funkcionárov, teda aj na seba, parlament taký prísny nebol. Potrestať poslanca parlamentu či ministra bude možné len vtedy, ak sa pre to rozhodnú tri pätiny poslancov. "Tým sa pre ústavných činiteľov stáva zákon menej vykonateľným," povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Je vidieť, kto sa viac 'zichruje'," myslí si Oravec.
Poslanci parlamentu, ktorí sú starostami, so svojimi kolegami sčasti súhlasia.
Primátor Stropkova Imrich Hamarčák z ANO tvrdí, že s tým, čo parlament prijal, nie je "celkom stotožnený", skôr by bol za vyššie kvórum. "Nechať to na pár poslancov sa mi zdá slabé."
Primátor Holíča Vladimír Horák z SDKÚ pripúšťa, že zákon môže byť zneužívaný, no nepredpokladá, že sa to bude stávať. Tvrdí, že starosta bude mať dosť možností i času na to, aby odvolaniu predišiel. "Tento inštitút bude dosť ťažko použiteľný."
Konanie vo veci konfliktu záujmou
Orgánom, ktorý posudzuje, či starosta je v konflikte záujmov alebo nie, je obecné zastupiteľstvo.
Zastupiteľstvo začne konať buď z vlastnej iniciatívy alebo na základe podnetu, "z ktorého je zrejmé, kto ho podáva, ktorého verejného funkcionára sa týka a čo sa namieta".
Zastupiteľstvo rozhodne vo veci do 60 dní odkedy začalo konať.
Ak sa preukázalo, že starosta nesplnil alebo porušil niektorú zo zákonných povinností alebo obmedzení, zastupiteľstvo v rozhodnutí udá, v čom je počínanie starostu v rozpore so zákonom. Rozhodnutie obsahuje aj povinnosť zaplatiť pokutu.
Ak sa v predchádzajúcom konaní proti starostovi právoplatne rozhodlo, že nesplnil alebo porušil niektorú zo zákonných povinností alebo obmedzení, alebo ak nepreukázal pôvod svojich majetkových prírastkov, rozhodnutím "sa vysloví strata mandátu".
Starosta sa môže odvolať na Ústavný súd. (joč)