Záujem o práce na farmách zatiaľ prevyšuje ponuku. Dostanú sa na ne len tí, čo na brigády pamätali už v januári.
Po našom vstupe do Európskej únie sa totiž záujem študentov prudko obrátil na Európu. Kým v predchádzajúcich rokoch väčšina vysokoškolákov za cieľ svojej cesty považovala Ameriku, teraz sa sústredili na európske krajiny, a to predovšetkým Anglicko a Írsko, kde už netreba pracovné povolenie.
Anna Jacková, riaditeľka agentúry Bakalari, hovorí, že to jasne pocítili v záujme o programy vo Veľkej Británii, ktoré konkurujú osvedčenému a donedávna najpopulárnejšiemu programu World and Travel USA.
"Mali sme v ponuke brigády v Írsku, v Anglicku, na Cypre, ale všetko je to obsadené. Študentom viem poradiť iba to, aby skúsili ísť do Anglicka na vlastnú päsť a sami si hľadali prácu. Ale upozorňujem ich, že nie je isté, či pochodia. Pracovné agentúry v Anglicku uprednostňujú brigádnikov, ktorí už sú v krajine a majú ubytovanie. Ich zodpovednosť je potom menšia, nemusia brigádnikom obstarať prácu na celé dva-tri mesiace. Takto každý zamestnávateľ prijme brigádnika iba na ten čas, na ktorý má preňho prácu. Na to by mali študenti pomätať skôr, než vycestujú," hovorí Elková
Šéf marketingu z agentúry Cultural Homestay International Eastern Europe Vladimír Kočvara mladší hovorí, že v tomto období sa u nich najviac ľudí zaujíma o pracovno-študijné pobyty v Austrálii, o jazykové kurzy na Malte a prázdninové jazykové kurzy pre deti v celej Európe. "Veľký nápor sme zaznamenali a stále sa tak deje, o prácu v Anglicku a v Írsku, pokračuje interes o Austráliu. Mnohí uchádzači sa však dopúšťajú tej chyby, že si ju začnú vybavovať na poslednú chvíľu a neuvedomujú si, že vybavovanie všetkých formalít trvá mesiac až dva. Ďalšiu chybu robia v tom, že nemajú zvládnutú angličtinu minimálne na komunikačnej úrovni. Lenže zamestnávatelia uprednostňujú tých, ktorí s nimi dokážu komunikovať," upozorňuje Kočvár.
JARMILA HORÁKOVÁ