"Nič nie je nemožné," vravela vlani v septembri po titule v dvojhre na US Open belgická tenistka Justine Heninová-Hardennová a v stredu podvečer jej novinári na tlačovej besede na turnaji v Paríži známy výrok z reklamnej akcie istej firmy na športové oblečenie pripomenuli. Pravda, teraz v opačnom zmysle. Svetová jednotka a obhajkyňa vlaňajšieho prvenstva na parížskej antuke prekvapujúco prehrala v 2. kole s Taliankou Tatianou Garbinovou (86. v rebríčku WTA) 5:7, 4:6. Naposledy sa na také niečo na Roland Garros prihodilo Španielke Arantxe Sanchezovej-Vicariovej v roku 1990, v druhom kole prehrala s Argentínčankou Mercedes Paezovou.
"Bola som na kurte príliš nervózna, nepohybovala som sa dobre, nehrala som svoj typický tenis," priznala 21-ročná útla Belgičanka, víťazka troch grandslamových turnajov. "V minulých týždňoch som prežila ťažké časy, bola som chorá, výpadok je poznať. Myslela som, že po krátkom tréningu sa v Paríži dostanem do formy, ale to sa nedá. Jednako neľutujem, že som na Roland Garros prišla. Život sú víťazstvá aj prehry, s tým sa musím zmieriť," vysvetľovala Heninová-Hardennová.
Vlani sa v Paríži s Kim Clistersovou zaslúžila o belgické finále dvojhry žien, teraz jej krajanka nehrala pre zranenie ruky, a tak sa otvára cesta k prvenstvu najväčším súperkám - sestrám Williamsovým, ďalšej Američanka Capriatiovej, domácej hviezde Mauresmovej či niektorej zo silného zástupu ruských tenistiek - v 2. kole ich hralo až jedenásť.
Dvojhra mužov na Roland Garros sa od 3. kola hrá bez tenistov USA, čo je najhorší výsledok Američanov v Open ére profesionálneho tenisu od roku 1973. Akoby mali antukovú fóbiu, ani grandslamovému rekordérovi Petovi Samprasovi sa v Paríži nikdy nepodarilo dobyť titul. Teraz bol po vypadnutí víťaza z roku 1999 Andreho Agassiho už v 1. kole (s francúzskym kvalifikantom Jeromom Haehnelom) najväčšou nádejou Andy Roddick, svetová i turnajová dvojka. V stredajšom 2. kole však neprešiel cez inú francúzsku prekážku Oliviera Mutisa (125. v rebríčku Entry), hoci viedol 2:1 na sety. "Priznávam, antuka je môj najslabší povrch. Pre úspech som urobil všetko, prišiel som do Paríža už týždeň vopred, pripravoval som sa ako nikdy predtým, jednako výsledok je rovnaký," ťažkal si Roddick, ktorého delové podanie na pomalšom povrchu stráca účinnosť. Všimol si, že pri drobnom daždi pred zápasom organizátori neprikryli dvorec Suzanne Lenglenovej, ale nechali ho zmäknúť, aby bol čo najpomalší.
"Podmienky síce boli pre oboch hráčov rovnaké, avšak na mokrom dvorci s ťažkými loptičkami strácali moje údery na razancii aj na presnosti. Mám ďalšie poučenie. Musím však priznať, že Mutis podporovaný divákmi v hľadisku hral veľmi dobre, jeho výkon gradoval," dodal Roddick. Aj po štvrtom štarte na Roland Garros zostáva preňho najlepším výsledkom postup do 3. kola pri debute v roku 2001. (on)