Minister vnútra Vladimír Palko vysvetľoval poslancom Spišiakove výroky. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
K jeho výrokom na žiadosť poslancov zaujal stanovisko minister vnútra Vladimír Palko a poskytol ho predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému.
V stanovisku sa píše, že Spišiakove odpovede na novinárske otázky sú všeobecné a nemožno z nich vyvodiť, že politici alebo konkrétni poslanci spáchali trestný čin organizovanou formou. Polícia však zároveň disponuje informáciami o kontaktoch zločincov s verejne známymi osobami, ktoré sú politicky činné.
"Na základe týchto informácií zatiaľ nebolo možné vyvodiť záver, že niektorý poslanec spáchal trestný čin alebo bol činný v prospech zločineckej organizácie do takej miery, že jeho konanie možno kvalifikovať ako trestný čin," píše sa v Palkovom stanovisku.
Dagmar Bollová z KSS, členka výboru pre obranu a bezpečnosť, nepovažuje ministrovu správu za dostatočne konkrétnu, ale vôbec sa tomu nečuduje. "Ak aj je nejaké podozrenie, tak to najskôr treba zistiť, vyšetriť a dokázať," povedala.
Jirko Malchárek z ANO Spišiakove vyjadrenia kritizoval a odpoveď ministra ho neuspokojila. Iba čas podľa Malchárka ukáže, či sú sporné výroky založené na skutočných faktoch a "či je tu niekto naozaj spojený s mafiou, alebo nie". Nevylúčil, že chcel Spišiak poslať do radov poslancov určitý signál a "možno chcel tento parlament znevážiť". Preto skôr očakával ospravedlnenie.
S teóriou, že sa Spišiak snažil poslancov na niečo upozorniť, súhlasí aj Ján Kovarčík z HZDS. Napriek tomu hovorí: "Taký vysoký policajný úradník by sa mal vyvarovať akýchkoľvek podávaní informácií bez toho, že by mal v rukách konkrétny argument." Ak existujú konkrétne podozrenia, treba konať, a nie traumatizovať spoločnosť "takýmito bezduchými signálmi", povedal.
(rp)