h 25 až 33 percent populácie.
Až do konca týždňa o obezite diskutujú špičky vedy v Prahe na európskej konferencii. Včera vyzvali úniu, aby z boja proti nadváhe urobila svoju prioritu.
Najvyšší počet Európanov s nadváhou registrujú v Srbsku, Grécku, Rumunsku a Česku, najnižší v Holandsku, Nórsku, Maďarsku a Švajčiarsku. Pritom výrazne narastá počet obéznych detí.
Predseda Európskej asociácie pre štúdium obezity profesor Peter Kopelman je presvedčený, že počas piatich až desiatich rokov by mohla "epidémia obezity" v Európe dosiahnuť vrchol. Za posledných 10 rokov stúpol počet obéznych Európanov až o 40 percent.
Obezita sa pritom stáva vážnym ekonomickým problémom - vzhľadom na rastúce výdavky spojené s liečením pacientov. S rastom obezity rastú aj problémy so srdcom, trávením, zvyšuje sa počet ochorení na cukrovku a niektoré typy rakoviny.
Britský parlamentný výbor zaoberajúci sa vládnym programom boja s obezitou konštatuje vo svojej najnovšej správe, že doteraz prijaté opatrenia sú nedostatočné a že 3 a pol miliardy libier, ktoré štát vynaloží ročne na aktivity, súvisiace s obezitou jeho občanov, by mohli ohroziť transformáciu súčasného verejného zdravotníckeho systému v krajine. Každý štvrtý muž a každá piata žena v Británii trpia nadváhou, konštatuje sa v správe.
Výbor kritizuje aj britské ministerstvo dopravy za to, že pripustilo vytlačenie chodcov a bicyklistov z miest v prospech automobilovej dopravy. Vláda nezabránila ani zhoršeniu stravovania žiakov na školách: deti majú prístup k presladeným nápojom a mastným jedlám.
Nárast počtu obéznych ľudí v Británii spôsobuje podľa vedcov aj zníženie priemernej dĺžky života. "Prvý raz v dejinách budú budúce generácie žiť kratšie ako ich rodičia," tvrdí v správe britský parlamentný zdravotný výbor. (reuters, jr)