Medzinárodné organizácie pre ľudské práva aj uzbecká opozícia už niekoľko rokov upozorňujú Spojené štáty, ktoré majú prenajatú uzbeckú vojenskú základňu v susedstve Afganistanu, na fyzickú likvidáciu oponentov režimu prezidenta Islama Karimova.
Washington sa však rozhodol reagovať až teraz, po zverejnení fotografií mučenia irackých väzňov americkými vojakmi vo väzení Abú Ghrajb.
Spojené štáty chcú utvoriť komisiu na vyšetrenie novej záhadnej smrti. Okrem uzbeckého generálneho prokurátora v nej majú byť americkí aj ruskí diplomati, americkí súdni lekári a predstavitelia mimovládnych organizácií. Americké ministerstvo zahraničia potom na základe jej zistení rozhodne, či odobrí pokračovanie finančnej pomoci pre postsovietsku republiku, píše Reuters.
Uzbecká vláda ešte nikdy predtým nepripustila k podobnému prípadu cudzích expertov. "Uzbeckí predstavitelia podrobne sledovali americkú reakciu na zneužívanie väzňov v Iraku," vysvetľuje si jej otvorenosť podľa agentúry AP riaditeľ miestnej pobočky organizácie Freedom House Mjusa Sever.
Tridsiatnika Andreja Šelkavenka na rozdiel od predchádzajúcich prípadov úmrtí politických väzňov zadržali pre podozrenie z vraždy, nie z politických dôvodov. Aj preto zrejme povolili prešetrenie jeho smrti.
Ak patológovia zistia, že naozaj išlo o mučenie, a napadnú oficiálnu verziu, vrhnú tieň na desiatky ďalších záhadných úmrtí na policajných staniciach a vo väzeniach v Uzbekistane. Otázkam sa nevyhne ani Washington, ktorý sťažnosti dlho mlčky ignoroval a Uzbekistan finančne podporoval.
Šelkavenko skonal minulý týždeň na policajnej stanici na predmestí Taškentu. Podľa oficiálnej verzie sa sám obesil v cele. K jeho mŕtvole sa dostali aktivisti organizácie Human Rights Watch a zverejnili svedectvo, že na hlave a krku mŕtvoly boli otvorené rany a podliatiny na slabinách. Práca patológov však nemusí priniesť prielom. Telo totiž ležalo deväť dní v márnici bez chladiaceho boxu.
Verejný tlak na vyšetrovanie novej smrti v cele je úspešný aj vďaka medializácii prípadu, ktorý ho predchádzal. Muzaraf Mukadyr umrel asi pred rokom údajne po násilnom ponorení do vriacej vody. Zavreli ho za "členstvo v islamistickej skupine". Obvinenie z terorizmu alebo šírenia extrémistického islamu používa uzbecký prezident Islam Karimov na prenasledovanie širokého spektra svojich kritikov vrátane najumiernenejších občianskych aktivistov a veriacich občanov. Vo väzniciach ostáva asi 6-tisíc politických väzňov.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ