Hamzá Masrí (vľavo) aj Metin Kaplan sa v západoeurópskych metropolách cítia ako doma. Briti a Nemci sa ich pôsobením cítia ohrození.
FOTO - REUTERS
Britská polícia zatkla v noci na včera radikálneho moslimského duchovného abú Hamzá Masrího. Zatknutie bolo reakciou na žiadosť Spojených štátov o jeho vydanie.
Vrchný krajinský súd v Münsteri v stredu rozhodol, že Nemci môžu vypovedať späť do Turecka moslimského extrémistu Metina Kaplana.
Keď sa polícia v noci na včera pokúsila Kaplana zadržať, zistila, že zo svojho bydliska v Kolíne nad Rýnom zmizol.
Kaplan aj Masrí mali okolo seba stovky stúpencov, ktorí počúvali ich kázne o islamskom štáte, nenávisti voči Západu a židom. Obaja obdivovali Usámu bin Ládina a sú podozriví, že boli zapletení aj do teroristických útokov.
Masrí
Masrí je egyptského pôvodu a britské občianstvo získal v roku 1981 sobášom s Angličankou. V 80. rokoch bojoval v Afganistane a prišiel tam o jedno oko, namiesto pravej ruky má hák. V Británii žil zo sociálnych dávok, pritom vo svojich kázňach v mešite Finsbury Park na severe Londýna agitoval za zvrhnutie britskej vlády a umiernených arabských vlád, chválil teroristickú sieť al-Káida a vyzýval na svätú vojnu proti neveriacim.
Britské ministerstvo vnútra minulý mesiac zrušilo Masrího britské občianstvo na základe zákona, ktorý to umožňuje v prípade prisťahovalcov ohrozujúcich bezpečnosť štátu.
Američania obviňujú Masrího z 11 zločinov vrátane únosu a pokusu vytvoriť výcvikový tábor pre teroristov v Amerike. Američania chcú, aby im ho Briti vydali. Tí to však urobia iba v prípade, že budú mať istotu, že Masrího v štátoch nepopravia.
Kaplan
Stredajšie rozhodnutie súdu v Münsteri zrušilo verdikt nižšieho súdu, ktorý vypovedanie Metina Kaplana zakázal s odôvodnením, že by mu v Turecku hrozilo mučenie a trest smrti.
Kaplan je lídrom náboženskej organizácie Kalifát, ktorú nemecké orgány v roku 2001 zakázali. Organizácia má po celom Nemecku asi 1100 členov a bojuje za nastolenie božieho islamského štátu v Turecku. Mala pravdepodobne styky aj s teroristom Usámom bin Ládinom.
Nemecké úrady Kalifát v decembri 2001 zakázali potom, čo vláda sprísnila zákon o združovaní a zrušila privilegované postavenie náboženských organizácií.
Kaplana, ktorý sa označuje za kalifa, duchovného a svetskú hlavu moslimov, súd v Düsseldorfe v novembri 2000 odsúdil na štyri roky väzenia za výzvy na zavraždenie svojho súpera, "berlínskeho kalifa" Ibrahima Sofua. Toho za neobjasnených okolností zastrelili v máji 1997. Kaplan si z trestu odsedel tri roky.
V očiach svojich prívržencom sa tým stal mučeníkom viery. Vo svojich kázňach štval proti demokracii (ktorá podľa neho nie je zlučiteľná s islamom) a proti židom. Podľa nemeckej polície jeho organizácia zorganizovala niekoľko atentátov.
Kaplan prišiel do Nemecka ako žiadateľ o azyl v roku 1983. Z Turecka utiekol pred zatknutím, keďže agitoval za zvrhnutie občianskej vlády a nastolenie cirkevného štátu. O Kaplanovi je známe, že má miliónový majetok, žiadne dane z príjmu však neplatil a donedávna dokonca poberal sociálnu podporu.
(čtk, pm)