Brno 16. novembra (TASR) - Zmenami v spoločnosti v druhej polovici 80. rokov, ktoré v Prahe vyústili do demonštrácie 17. novembra 1989, sa zaoberá tím historikov Ústavu pre súčasné dejiny Akadémie vied ČR. K akcelerácii týchto udalostí, ktoré vyvrcholili "zamatovou revolúciou", skutočne prispeli mladí ľudia, povedal TASR Miroslav Vaněk z AVČR, vedúci projektu Mladá generácia a cesta k občianskej spoločnosti v Československu v 80. rokoch.
"Medzinárodný a vnútropolitický vývoj koncom 80. rokov naznačoval, že k zmenám dôjde. Zdá sa, že nikto nerátal s tým, že to bude už 17. novembra. Prekvapilo to tak opozíciu, ako aj vtedajší establišment," konštatoval Vaněk. Podľa neho disident pripravoval na 12. decembra - Deň ľudských práv, zhromaždenia na Václavskom námestí. Na tom sa mali zúčastniť signatári petície Niekoľko viet. "Malo to však rýchlejší spád, pretože sa toho chopili mladší a radikálnejší," uviedol Vaněk.
V 80. rokoch v Československu existovali nepolitické iniciatívy mladých ľudí. Napríklad ekologické a cirkevné hnutia, nemalú úlohu v myslení mládeže zohrala aj kultúra - divadlo, hudba, trampské aktivity.
"Študenti hovoria, že vlastne boli najúspešnejšou organizáciou, pretože ich akcia na Národnej triede naštartovala revolúciu," poznamenal historik. Významnú úlohu zohrala podľa neho aj oficiálna organizácia - vtedajší SZM. Pod záštitou jeho ústredného výboru sa konali rôzne hudobné festivaly, napríklad Portu, rockfesty. "Keď tento rozpadajúci sa kolos videl, že je neúnosné ísť ďalej po starom, vytvoril pôdu na nové myslenie. Tým vlastne zniesol vajíčko do kukučkinho hniezda," vysvetlil Vaněk.
Pripomenul, že mladá generácia, ktorá rozbehla chod udalostí v novembri 1989, sa nebála vyjadriť nespokojnosť s vtedajším režimom. "Nezažili rok 1968 a dobu normalizácie na vlastnej koži. Nemali stigmu tejto doby, nemuseli sa báť a pretvarovať ako ich rodičia, išli do toho otvorene, pretože vedeli, že nemajú čo stratiť," dodal Vaněk.
Vládnuca nomenklatúra KSČ nedokázala na konci 80. rokov na vzrastajúcu nespokojnosť občanov zareagovať a svojimi násilnými zákrokmi ešte viac prehĺbila priepasť medzi stranou a občanmi. Domáci režim bol oslabovaný silnejúcimi prejavmi otvoreného nesúhlasu, ku ktorému sa okrem disidentov začalo zapájať čoraz viac ľudí, veľkú podporu verejnosti získavala od roku 1989 petícia Niekoľko viet.
Povolená manifestácia k 50. výročiu uctenia pamiatky obetí nemeckých fašistov vysokoškolského študenta Jana Opletala sa uskutočnila 17. novembra za účasti niekoľkých desiatok tisíc predovšetkým mladých ľudí. Sprievod demonštrantov bol v priestore Národnej triedy hermeticky uzavretý kordónmi takmer 1600 príslušníkov jednotiek Zboru národnej bezpečnosti, kde veľa študentov brutálne napadli. Pri zásahu bolo údajne zranených takmer 600 osôb.
Od roku 2000 si Česi 17. november 1989 pripomínajú ako štátny sviatok.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) mak ed