ky. O zaradenie tejto témy na schôdzku požiadali ministri niekoľkých členských krajín, povedal agentúre Reuters dobre informovaný zdroj.
Drahá ropa sa bude preberať počas obeda v stredu 2. júna. Menej formálnym fórom na takéto rozhovory je už len stretnutie ministrov krajín používajúcich euro. Tí sa na túto tému bavili tento mesiac. "Obavy vzhľadom na ropu sa stupňujú a hoci sa tento bod nezaradil do oficiálneho programu, formálny obed je predsa len bližšie oficiálnej agende," povedal bruselský zdroj. "Zatiaľ neexistujú žiadne konkrétne plány, čo s tým robiť, ale niektorí ministri o tom chcú diskutovať," dodal.
Potvrdil to aj ďalší nemenovaný zdroj. "Keďže ceny ropy majú stále rastúcu tendenciu, pri príprave stretnutia vznikla všeobecná zhoda v tom, že je príhodný čas na takúto diskusiu," uviedol a dodal, že neočakáva, že by sa ministri dohodli na konkrétnych krokoch.
Medzitým sa otázkou čierneho zlata zaoberala aj exekutíva únie - Európska komisia. Tá v stredu vyhlásila, že svetový obchod s ropou by sa mohol uskutočňovať aj v iných menách, nie len v dolároch. Podľa nej by mohlo ísť napríklad o menový kôš, v ktorom by nechýbalo euro. Komisia je presvedčená, že by to prinieslo väčšiu stabilitu na svetové trhy.
"Ak by sa mala cena ropy vzťahovať k nejakej hodnote, malo by to byť voči košu mien," povedala komisárka pre energetiku Loyola de Palaciová. V koši by podľa nej mali byť meny krajín, ktoré sa na spotrebe ropy podieľajú najviac. "Dalo by to reálny obraz dosahov cien ropy," uviedla.
Palaciová si myslí, že ropy je na trhu dosť a že vysoká cena je z najväčšej časti odrazom aktivity špekulantov. Vyzvala však členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby zvýšili produkciu a dodala, že ide aj o povesť tohto kartelu. "Máme tu špekulatívnu bublinu. Žiadny skutočný nedostatok na trhu nie je. Taká je realita," vyhlásila.
Podobne akcieschopné sa ukázalo byť aj zoskupenie siedmich najvyspelejších krajín G7, ktoré tiež vyzvalo kartel, aby zvýšil produkciu. (ij, reuters, čtk)