BRATISLAVA - Neoficiálnu podmienku ministra hospodárstva Pavla Ruska, že úspešný kupca Slovenských elektrární by mal dostavať Mochovce, sú ochotní splniť aspoň dvaja z uchádzačov v tendri. Okrem českého ČEZ, ktorý záujem o dokončenie ostávajúcich dvoch blokov mochoveckej jadrovej elektrárne prejavil prednedávnom, svoju pripravenosť deklaroval v utorok už aj ruský energetický gigant RAO UES.
"Áno, sme schopní splniť túto požiadavku a zrealizovať dostavbu Mochoviec," vyhlásil Andrei Rappoport, predseda predstavenstva ruskej energetickej spoločnosti RAO UES, ktorá je jedným zo záujemcov o privatizáciu Slovenských elektrární.
"Slovenské elektrárne sú mimoriadne zaujímavým energetickým aktívom, ktoré sa oplatí privatizovať, a majú veľký potenciál rastu. Táto akvizícia by nám pomohla priblížiť sa viac k európskym trhom," zdôvodnil záujem o privatizáciu Rappoport.
Jadrovú energiu pritom považuje za najperspektívnejší zdroj energie. Netají sa ani myšlienkou zmeniť rozhodnutie o predčasnom zatvorení dvoch blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, tak ako sa Slovensko zaviazalo v prístupovej zmluve. "Som presvedčený, že sú to výborné a efektívne bloky, ktorých životnosť je dlhšia," povedal. "Budeme sa to usilovať zmeniť, avšak nemôžeme hovoriť do medzištátnych zmlúv," dodal.
Cena, ktorú sú Rusi ochotní za elektrárne ponúknuť, bude závisieť od stavu, v akom sa budú predávať. Problémom podniku je najmä obrovská zadlženosť, uviaznuté náklady a chýbajúcich okolo 90 miliárd korún potrebných na likvidáciu jadrových zariadení.
"To všetko má vplyv na hodnotu elektrární. Ak by sa vláda rozhodla na riešení dlhov podieľať, cena sa zvýši," upozornil predstaviteľ RAO. Vládu však priamo o oddlženie žiadať nebude. "Vláda sama rozhodne, ako chce elektrárne oceniť," zdôraznil.
Chýbajúce miliardy na likvidáciu trápia aj uchádzača z Česka. "Bez vyriešenia tejto otázky sú Slovenské elektrárne, samozrejme, nepredajné," povedal generálny riaditeľ ČEZ Martin Roman.
Hoci RAO UES vylúčil finančné problémy, napriek tomu by chcel do privatizačného procesu vstúpiť v konzorciu s iným strategickým záujemcom. Jeho meno zatiaľ Rappoport odmietol povedať rovnako ako dôvod, prečo sa chce spojiť s inou firmou.
O elektrárne vrátane ich jadrovej časti má záujem podľa viacerých zdrojov aj štátny taliansky podnik Enel.
Ďalší dvaja predpokladaní uchádzači, nemecký E.ON a rakúsky Verbund, majú záujem len o konvenčné zdroje.
RAO UES zamýšľa ovládnuť východoeurópsky trh
Ruský gigant považuje Slovensko za začiatok svojej expanzie na západ. "Získaním Slovenských elektrární získame obrovský výrobný potenciál elektrickej energie v Európe," hovorí RAO UES o svojich zámeroch v stanovisku firmy. Slovenské elektrárne chce transformovať na jednu z popredných medzinárodných spoločností, ktorá by zohrávala kľúčovú úlohu v strednej Európe. Slovenská energetika má ruskému RAO slúžiť "ako základňa na vstup na ďalšie trhy".
Rusi sa netaja ani záujmom o českú energetiku. "Naše aktivity sú rozsiahle, plánujeme privatizáciu v Rumunsku, nevylučujeme Česko," povedal predseda predstavenstva firmy Andrei Rappoport.
RAO elektrinou zásobuje väčšinu krajín bývalého Sovietskeho zväzu, ale aj škandinávske krajiny. V mnohých elektrárne aj prevádzkuje. (tc)
Najhorúcejší kandidáti - záujemcovia o jadro
ČEZ
* česká štátna energetická spoločnosť. Štát vlastní 67 percent, zvyšná časť akcií bola rozpredaná na burze menšinovým akcionárom,
* skupina ČEZ zahŕňa výrobu aj distribúciu elektriny,
* je desiatou najväčšou energetickou skupinou v Európe z hľadiska počtu zákazníkov a inštalovaného výkonu,
* v Čechách prevádzkuje dve jadrové elektrárne: štyri bloky v Dukovanoch (uvádzaná do prevádzky v rokoch 1985 - 1988) a dva elektrárne Temelín (skúšobná prevádzka sa začala v roku 2002). Obe pracujú na rovnakom technologickom základe ako jadrové zariadenia na Slovensku,
* ročne vyrobí 60,9 milióna MWh elektrickej energie, podiel energie vyrobených v jadrových elektrárňach je 42 percent,
* čistý zisk ČEZ bol minulý rok vo výške 13,9 miliardy českých korún,
* rating podľa Standard & Poor's: BBB+ so stabilným výhľadom.
RAO UES
* ruská štátna firma - výrobca, distributér aj exportér elektrickej energie. Väčšinový podiel (52,55 percenta) vlastní Ruská federácia, zvyšok menší akcionári,
* akcie firmy sú kótované na medzinárodných burzách v New Yorku, Londýne alebo vo Frankfurte,
* je jednou z najväčších energetických spoločností na svete a podľa obratu sa radí medzi tri najväčšie podniky v Rusku,
* v roku 2003 vyrobil 626 miliónov MWh, čistý obrat firmy v roku 2002 bol 16 miliárd dolárov, základný kapitál 18 miliárd dolárov,
* o Slovenské elektrárne sa uchádza prostredníctvom RAO UES International, ktorá je medzinárodnou predĺženou rukou RAO UES Rusko. Zvyšný 40-percentný podiel patrí ROSENERGO ATOM, čo je jediná spoločnosť zodpovedná za prevádzku atómových elektrární,
* rating podľa Standard & Poor's: B s pozitívnym výhľadom.
Enel
* taliansky energetický podnik, v ktorom 67,58 percenta vlastní štát,
* je najväčším európskym importérom elektriny,
* akcie firmy sú kótované na medzinárodných akciových trhoch,
* je aktívny vo výrobe, importe a exporte, prenose a distribúcii elektriny pre domácnosti a priemysel v Taliansku. Angažuje sa tiež v sektore telekomunikácií,
* prevádzkuje vodné, geotermálne a iné výrobné závody,
* podnikanie s energiami predstavuje 92 % na jej tržbách,
* uchádzal sa aj o privatizáciu českej energetiky, zaujíma sa aj o kúpu bulharských energetických distribučných spoločností. (tc)