
Správu Amnesty International o stave ľudských práv vo svete a na Slovensku včera predniesol predseda AI na Slovensku Sawkat Choudhury (vpravo). Vľavo riaditeľka kancelárie AI na Slovensku Barbara Černušáková. FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
K správe Amnesty International sme sa rozprávali s riaditeľkou kancelárie AI na Slovensku BARBOROU ČERNUŠÁKOVOU.
O čo opierate svoje tvrdenia v správe? Slovenská pobočka výskum v teréne nerobí, správa však hovorí, že informácie sú overené z troch zdrojov.
Výskum nerobíme my, ale stredisko v Londýne. Tri zdroje znamená, že sú v pravidelnom kontakte s mimovládnymi organizáciami na Slovensku, navštevujú Slovensko a sledujú médiá. Vyšetrovanie sme kritizovali preto, že svedkyniam nebolo oznámené, prečo idú vypovedať, niektoré sa domnievali, že sú v pozícii obvinených. Zastrašovaní boli partneri maloletých, že budú obvinení zo sexuálneho zneužitia maloletých.
Sexuálne zneužitie maloletých je však trestný čin.
Malo teda byť vznesené voči nim obvinenie, a nie zastrašovať ich pri vyšetrovaní, ktoré sa týka iného.
Kritizujete klietkové postele. Priväzovanie používané v západnej Európe pokladáte za humánnejšie?
Nechceme porovnávať dve nehumánne riešenia a hovoriť, ktoré je lepšie. Uvedomujeme si, že v Európe sa používajú aj izolačky, ale dať človeka do klietky naozaj považujeme za nehumánne.
Tvrdenia mimovládnych organizácií sa často vnímajú ako nesporné fakty. Má byť mimovládka, ktorá zverejní nepravdivú správu, obvinená z klamstva?
V prípade, že by napríklad správa o sterilizáciách bola úplne vymyslená, samozrejme, že vláda môže prijať kroky, aké chce. Amnesty povedala len to, že ide o vážne obvinenie, ktoré treba dôsledne vyšetriť, a to sa nestalo. Prvoradá úloha mimovládnych organizácii je upozorňovať na prípady zneužitia právomocí a robiť kontrolu verejnej moci. Samozrejme, že majú mať zodpovednosť, ale nemôžu byť zastrašované, lebo to môže zničiť celú občiansku spoločnosť.