Aktivisti žiadajú obnoviť vyšetrovanie sterilizácií

BRATISLAVA - Údajné nezákonné sterilizácie rómskych žien sa dostali aj do pravidelnej správy Amnesty International o dodržiavaní ľudských práv vo svete. Organizácia tvrdí, že slovenské vyšetrovanie, ktoré obvinenia nepotvrdilo, neprebehlo v súlade s ...

BRATISLAVA - Údajné nezákonné sterilizácie rómskych žien sa dostali aj do pravidelnej správy Amnesty International o dodržiavaní ľudských práv vo svete. Organizácia tvrdí, že slovenské vyšetrovanie, ktoré obvinenia nepotvrdilo, neprebehlo v súlade s medzinárodnými štandardami a žiada ho obnoviť.

Vyšetrovací tím minulý rok dospel k záveru, že sterilizácie lekári vykonali z medicínskych dôvodov. Ženy totiž rodili opakovane cisárskym rezom a ďalšia gravidita by ohrozovala ich život. Pacientky dali na zákrok písomný súhlas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Amnesty tvrdí, že ženy boli predvedené na výsluch bez predchádzajúceho varovania, policajti ich vraj zastrašovali a vyhrážali sa im trestným stíhaním, ak sa obvinenie nedokáže. Vyšetrovatelia navyše podľa aktivistov sledovali iba to, či sú podpisy pod súhlasmi so sterilizáciami pravé a či zákroky boli vykonané podľa noriem. Nezisťovali však, či išlo o "informovaný súhlas" a či ženy vedeli, čo podpisujú.

Z nezákonných sterilizácií obvinili Slovensko minulý rok v správe Telo a duša Poradňa pre ľudské a občianske práva a Centrum pre reprodukčné práva v New Yorku. Správa aktivistov okrem iného naznačovala, že lekári sterilizovali z rasových dôvodov a Slovensko sa teda dopustilo skrytej formy genocídy.

Barbora Bukovská z centra hovorí, že Rómky sa po vyšetrovaní obrátili na krajskú prokuratúru, ktorá však sťažnosť zamietla. Centrum a ženy minulý týždeň podali ústavnú sťažnosť. "Vyšetrovanie bola katastrofa, " hovorí Bukovská. Tvrdí, že vyšetrovatelia sa napríklad vôbec nezaoberali tým, že pred sterilizáciou mladistvých treba súhlas zákonných zástupcov.

SkryťVypnúť reklamu

Amnesty za otvorenie vyšetrovania spustila listovú kampaň, ktorú bežne používa. Dobrovoľníci majú v listoch ministerstvu vnútra žiadať nápravu.

Špeciálny vyšetrovací tím minulý rok viedla žena, jeho členovia neboli z východného Slovenska a tím bol "pohlavne vyvážený". Podozrenia z porušovania lekárskej etiky a predpisov vyšetrovala komisia ministerstva zdravotníctva. Lekári podľa nej nepochybili.

Prípad odhalil mnohé nedostatky v slovenskej legislatíve, napríklad, že nie je definované, čo je informovaný súhlas, alebo že prístup k zdravotnej dokumentácii je príliš reštriktívny. Vláda už prijala nápravu, zmeny Amnesty v správe chváli.

(haj, mar)

Čo je ešte v správe Slovensko

* Je kritizované za klietkové postele v nemocniciach a domovoch pre duševne chorých.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný odborník Slovenska na psychiatriu Pavol Černák hovorí, že nejde o klietky, ale ochranné sieťové postele, ktoré sa používajú výnimočne, keď je pacient "vysoko agresívny,ohrozuje seba a okolie a jednou injekciou nie je možné dosiahnuť jeho upokojenie".

Používajú sa tiež, "keď pacient v noci v dôsledku delíria blúdi a hrozí, že si ublíži". Černák upozorňuje, že ak organizácie dosiahnu zákaz postelí, hrozí, že sa začne používať nehumánnejší spôsob bežný v západnej Európe, kde sa pacienti priväzujú popruhmi alebo dávajú do izolačiek.

Ministerstvo práce prijalo zákon platný od januára, ktorý hovorí, že tieto postele sa majú použiť "len v nevyhnutných prípadoch a každý písomne evidovať", hovorí Peter Húska z ministerstva. Za porušenie zákona hrozia pokuty.

SkryťVypnúť reklamu

* Pretrvávajú predsudky a diskriminácia Rómov.

* Objavuje sa veľa prípadov domáceho násilia, pozitívne je, že sa zmenila legislatíva, ale treba utvoriť krízové centrá.

Susedia

* Za "klietkové postele" a diskrimináciu Rómov sa do správy dostalo aj Česko a Maďarsko. Správa cituje prípady, keď českí policajti napadli a zbili Rómov, no útoky neboli posúdené ako rasovo motivované.

* Rakúsku zase správa vyčíta nadmerné používanie sily políciou a uvádza prípady, keď polícia surovo zbila demonštranta, Rakúšana tureckého pôvodu, alebo dokonca bitkou spôsobila smrť občana z Mauretánie.

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 532
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 200
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 895
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 958
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 824
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 803
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 469
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu