Sociálna poisťovňa uľahčí život budúcim dôchodcom - bude im posielať výpisy. Tým, ktorí sa ale chystajú do penzie v týchto rokoch, to už veľmi nepomôže. FOTO - ARCHVÍV TASR
"Najčastejšie žiadateľom o dôchodok vinou bývalých zamestnávateľov chýbajú potvrdenia o dĺžke zamestnaní a výške vymeriavacích základov, teda hrubej mzdy, z ktorej sa platí poistenie," hovorí Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne.
Na potvrdenie doby zamestnania vtedy možno použiť pracovnú zmluvu, aj tá však väčšine ľudí chýba alebo na nej nemajú dôležité údaje o nástupe do zamestnania či o hrubej mzde. "Zamestnanci by nemali podpisovať pracovné zmluvy, ktoré nemajú potrebné náležitosti vrátane druhu pracovného pomeru a výšky mzdy," upozorňuje Výborná.
Ak firma, v ktorej dôchodca pracoval, už neexistuje, môže získať potvrdenie od jej nástupcu alebo hľadať v archíve. Poisťovňa archívy pozná, vo väčšine prípadov vie ľuďom poradiť, na ktorý sa môžu obrátiť.
Jedným z množstva takýchto archívov je bratislavský Slovek, kde sú údaje o 164 firmách, najmä skrachovaných alebo v konkurze. "Dostávame priemerne dve žiadosti denne, ľudia žiadajú najmä o potvrdenie dĺžky zamestnávania a potom o informácie o zárobku," hovorí Radim Katrinec. "Veľmi často, asi v polovici prípadov, však údaje nenájdeme, pretože firma ich neviedla."
V týchto prípadoch budúcemu dôchodcovi zostáva posledná možnosť - nájsť dvoch svedkov, ktorí s ním pracovali, a podpísať u notára čestné vyhlásenie.
Sociálna poisťovňa nemusí čestné vyhlásenie uznať, navyše, takýmto spôsobom nemožno dokazovať výšku príjmov. Ak teda budúci dôchodca nemá ani výplatné pásky a chýbajú aj údaje o tom, z akej mzdy sa platilo nemocenské poistenie či preplácali "péenky", použije sa pri výpočte dôchodku minimálny vymeriavací základ, teda minimálna mzda v konkrétnom roku.
"Ak sa po priznaní dôchodku poistenec dodatočne preukáže dokladmi, že jeho hrubý zárobok bol vyšší, Sociálna poisťovňa mu dôchodok upraví a doplatí mu aj tri roky spätne," hovorí Výborná.
Všetky starosti by mohli ľuďom odpadnúť potom, ako Sociálna poisťovňa začne poistencom pravidelne posielať výpisy z ich individuálneho účtu, ktorý by mal obsahovať aj údaj o výške a rokoch poistenia. Tento rok majú výpisy dostať iba ľudia narodení pred rokom 1951, na budúci rok tí, ktorí sa narodili v rokoch 1951 až 1960, v roku 2006 k nim pribudnú poistenci narodení v rokoch 1961 až 1970 a až v roku 2007 všetci ostatní.
Čo treba robiť, ak k žiadosti o dôchodok chýbajú údaje
Často chýba najmä dôkaz o dĺžke zamestnania. Preukazuje sa evidenčným listom dôchodkového zabezpečenia, dnes už evidenčného listu dôchodkového poistenia. Ak ho žiadateľ nemá, musí čas zamestnania dokázať inak.
Ako dôkaz sa používa najmä pracovná zmluva, písomné potvrdenie zamestnávateľa alebo jeho právneho nástupcu, potvrdenie začiatku a ukončenia zamestnania v pracovnej knižke. Vo výnimočných prípadoch možno predložiť čestné vyhlásenie žiadateľa o dôchodok a dvoch svedkov, ktorí s ním v tom čase pracovali.
Tlačivo na vyhlásenie vydáva Sociálna poisťovňa. Vyhlásenie musí byť podpísané u notára či na matrike, poisťovňa ho však nemusí automaticky uznať. Ak chýbajú údaje o hrubých zárobkoch, poisťovňa neuznáva takéto čestné vyhlásenie a neuznáva ani potvrdenie správcu dane o základe dane v konkrétnom roku, preto, lebo základ dane tvoria aj príjmy, ktoré sa do vymeriavacieho základu (mzdy, z ktorej sa platí poistenie) nezahŕňajú.
(Zdroj: Sociálna poisťovňa)
Čo všetko treba k žiadosti o dôchodok Potrebné doklady
* platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
* doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom) alebo potvrdenie školy o trvaní neukončeného štúdia po skončení povinnej dochádzky,
* vojenská knižka alebo doklad vydaný vojenskou správou,
* rodné listy detí alebo rozhodnutie príslušného orgánu, na ktorého základe bolo dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. V prípade úmrtia dieťaťa pred dovŕšením 18 rokov aj úmrtný list alebo výpis z matriky; ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, aj doklad o trvaní takejto starostlivosti. Ak sa matka po rozvode starala o deti, aj rozhodnutie súdu o tom, že jej boli zverené,
* rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
Potrebné potvrdenia
* potvrdenie o dobe evidencie v evidencii nezamestnaných pred 1. januárom 2001,
* poberanie podpory v nezamestnanosti od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003,
* hodnoverný doklad (najmä evidenčný list dôchodkového poistenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy a dokedy trvalo zamestnanie,
* potvrdenie zamestnávateľa o rokoch zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovensko nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení, potvrdenie preukazujúce občianstvo žiadateľa v čase tohto zamestnania,
* potvrdenie o sume vymeriavacieho základu (teda hrubých zárobkov, z ktorých sa platilo dôchodkové poistenie),
* pri žiadosti o predčasný starobný dôchodok aj potvrdenie o evidencii na úrade práce, prípadne potvrdenie, že si žiadateľ neuplatňuje nárok na dávku v nezamestnanosti (vtedy sa totiž dôchodok nemusí za isté obdobie krátiť). (Zdroj: Sociálna poisťovňa)