"Konkrétny charakter reformy vládny program nevyjadruje. Preto bude vždy otázkou na diskusiu, či navrhovaná reforma obsahuje práve to, čo bolo vo vládnom programe," hovorí politológ Miroslav Kusý. "Z tohto hľadiska je možné politické handlovanie." Pri hlasovaní o reforme podľa neho nešlo len o podporu vládneho programu, ale aj o konkrétne vyjadrenie vládneho programu.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že dôležitá je efektivita výsledku. "Ak reforma nakoniec neprejde, bude dôležité, koho hlasy o tom rozhodnú. Ak to budú hlasy Slobodného fóra, potom to vládna koalícia určite bude interpretovať ako jeho politickú zodpovednosť."
(dro)
Koaliční poslanci o politickej zodpovednosti SFPredstaviteľov koaličných strán sme sa spýtali, či by poslanci SF mali byť politicky zodpovední aj za to, či prejde reforma zdravotníctva. SF reformu včera nepodporilo a tvrdí, že má k nej odborné výhrady.
FRANTIŠEK MIKLOŠKO (KDH): "Prvé hlasovanie má zmysel v tom, že akceptujeme, aby sa diskutovalo. Slobodné fórum nedeklaruje, či je v koalícii, alebo v opozícii, podľa predsedníčky Martinákovej sú skôr v opozícii, takže v tomto smere sa správali politicky zodpovedne."
ROMAN VAVRÍK (SDKÚ): "Nerád hodnotím kolegov. Poslanci Slobodného fóra boli zvolení za stranu s istým programom a ten je pretavený do programového vyhlásenia vlády. Myslím si, že by mali podporovať zákony, ktoré s vyhlásením súvisia."
BÉLA BUGÁR (SMK): "Odvtedy, ako sa Slobodné fórum vyčlenilo z vládnej koalície, sa nedá spoľahnúť na to, že podporí aj citlivé zákony, ktoré môžu vyvolať u ľudí určitú averziu. Zbytočne tu bude výzva k politickej zodpovednosti. Viem si predstaviť, že aj v druhom čítaní nebude dohoda a niektoré zo zákonov neprejdú. Potom padne celá reforma. To, že sa podarí sem-tam niektorému ministrovi alebo členovi koalície získať nezávislých poslancov, to je ad-hoc. Je to daň za to, že máme menšinovú vládu." (dro)