Nemecko tak otvorí dvere inžinierom, matematikom a vedúcim pracovníkom vo vede a výskume, prekážky nebude klásť ani čerstvým absolventom. Vyvoleným zjednoduší prístup na pracovný trh a cudzincom pomôže začleniť sa do spoločnosti. Pre nekvalifikované pracovné sily sa nič nemení: nie sú vítané.
Regulovaná imigrácia v čase vojny proti terorizmu nesmie ohroziť bezpečnosť krajiny. To bol sporný bod, ktorý po marcových teroristických útokoch v Madride dohodu komplikoval. Opozičný konzervatívny blok (CDU/CSU) a liberáli (FDP) pôvodne žiadali nekompromisné zaobchádzanie s podozrivými a ich vyhostenie bez súdu. Zelení zase s nevôľou sledovali stále viac obmedzení a spochybňovali zmysel zákona, ktorý má krajinu otvoriť prisťahovalcom.
Kancelár Gerhard Schröder v utorok predložil kompromis, ktorý uspokojil opozíciu a menšiu vládnu stranu Zelených priviedol naspäť k rokovaciemu stolu. Podľa neho budú na zatýkanie a vypovedanie podozrivých cudzincov platiť sprísnené pravidlá. Ak by im však v ich materskej krajine hrozilo prenasledovanie alebo dokonca smrť, Nemecko ich nevypovie. Budú pod prísnym dohľadom: budú sa musieť napríklad pravidelne hlásiť na úradoch, budú mať obmedzený pohyb po krajine a zákaz používať niektoré komunikačné prostriedky.
Nekompromisné budú úrady aj voči ľuďom, ktorí budú šíriť nenávisť. Radikálnych vykladačov islamu v mešitách už môžu v budúcnosti vypovedať z krajiny.
Chronológia udalostí, ktoré viedli k utorkovej dohode medzi vládou a opozíciou, je veľmi dlhá. Ešte dlhší je spor o tom, či Nemecko prisťahovalcov potrebuje. Dnešná generácia už zabudla, že to boli gastarbeiteri, ktorí pomohli povojnové Nemecko postaviť na nohy. Vtedy prišlo do krajiny 31 miliónov cudzincov a deväť miliónov v krajine zostalo. Odvtedy majú Nemci problém s multikultúrnou spoločnosťou. V roku 1973 sa povojnový program oficiálne skončil a odvtedy krajine chýba zákonná forma.
Až v roku 2000 prijala nemecká vláda program na vydávanie zelených kariet pre počítačových expertov a odštartovala tak diskusiu o prijatí prisťahovaleckého zákona. Tlačila ju do nej podnikateľská sféra, ktorej chýbajú špecialisti, a demografické štúdie, ktoré predpovedajú katastrofický scenár: bez prisťahovalcov sa počet Nemcov v nasledujúcich 50 rokov zníži o štvrtinu, pričom seniori nad 60 rokov budú tvoriť takmer 40 percent spoločnosti.
Ani zákon o prisťahovalectve však nebude všeliekom. V čase, keď nemecká vláda dokončuje jeho definitívne znenie, si viac ako polovica Nemcov myslí, že prisťahovalci krajine škodia. A to napriek tomu, že obsadzujú pracovné miesta, o ktoré Nemci nemajú záujem.
Kompromisný návrh Pracovný trh
vysokokvalifikované sily budú mať možnosť hneď od začiatku dostať povolenie na dlhodobý pobyt, stredne kvalifikované sily dostanú v obmedzenom rozsahu pracovné povolenie, avšak len v prípade, že o ponúkané miesto nemá záujem Nemec alebo občan z krajín Európskej únie (pre Slovákov stále platí prechodné obdobie na maximálne sedem rokov). Samostatne zárobkovo činné osoby sú vítané, ak dokážu utvoriť nové pracovné miesta alebo chcú v krajine investovať.
Integrácia cudzincov
Spolkové krajiny zaplatia cudzincom jazykové, právne kurzy, kurzy o kultúre a histórii krajiny. Tí, ktorí by sa na nich nezúčastnili, musia rátať so sankciami. Nemusia im napríklad predĺžiť povolenie na pobyt.
Prenasledovaní cudzinci
Cudzinci, ktorí budú prenasledovaní pre svoje pohlavie, dostanú štatút utečenca podľa ženevských konvencií.