Vláda socialistu Pétera Medgyessyho chcela v marci, aby sa výrobcovia a distribútori "dobrovoľne" vzdali 15 percent svojich príjmov z predaja štátom dotovaných liečiv a tieto peniaze spätne vyplatili zdravotnej poisťovni. Väčšina firiem to odmietla, vláda preto zaviedla regulované ceny. Ústavný súd rozhodnutie ministerstva zdravotníctva včera označil za protiústavné.
Kabinet na jar svoj krok zdôvodnil rastúcim deficitom štátnej zdravotnej poisťovne. Podľa výrobcov je však nárast výdavkov zdravotnej poisťovne dôsledkom jej zlého hospodárenia a za to môže vláda. Tá svojím rozhodnutím podľa nich nielen ohrozila ich príjmy, ale zo dňa na deň znížila aj cenu ich skladových zásob, čím vlastne porušila princíp nedotknuteľnosti súkromného vlastníctva. Preto sa obrátili na Ústavný súd.
Už v pondelok tento súd nezvyčajne jednohlasným rozhodnutím označil za protiústavný aj zákon trestajúci prejavy burcujúce k nenávisti, ktorý v parlamente vládni socialisti presadili 8. decembra. Na Ústavný súd sa pred podpísaním zákona obrátil prezident Ferenc Mádl.
Podľa odmietnutého zákona by bolo možné trestať až tromi rokmi väzenia aj verejné výroky vyvolávajúce vášne voči niektorému národu, národnej, etnickej, rasovej, náboženskej skupine, ktoré nemusia priamo podnecovať na vykonávanie násilia.
Podľa predchádzajúcej právnej úpravy (a podľa toho, ako ju súdy chápali) bolo možné trestať iba konkrétne navádzanie na násilie. Vďaka tejto formulácii odchádzali aj autori jednoznačne rasistických či antisemitských výrokov z maďarských súdov beztrestne.
Nová úprava však podľa Ústavného súdu neopodstatnene a neprimerane obmedzuje ústavou zaručenú slobodu prejavu. S tým napokon súhlasila aj väčšina poslancov menšej vládnej strany, liberálnych Slobodných demokratov, ktorí za zákon nehlasovali.
PETER MORVAY