Ani v úvode nového týždňa devízový trh neožil. Koruna sa hýbala len mierne, keď sa z otváracej úrovne 40,100/140 SKK/EUR oslabila o 4 haliere na 40,140/170 SKK/EUR. "V priebehu dňa bol zrealizovaný objem príliš nízky a na trhu sa objavil pravdepodobne len jeden klient," zhodnotil obchodovanie na devízovom trhu v pondelok díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Vývoj meny by mohla v tomto týždni ovplyvniť Banková rada Národnej banky, podľa Gajdoša by však jej zasadanie nemalo priniesť nijaké neočakávané prekvapenia. Výraznejší vplyv na slovenskú menu bude mať pravdepodobne výsledok zahraničného obchodu. "Deficit zahraničného obchodu by sa mohol pohybovať na úrovni 5 miliárd korún, čo je oproti predchádzajúcim rokom lepší výsledok," konštatoval díler. Slovenská mena by sa tak podľa neho mohla v priebehu týždňa hýbať v pásme 40,1 až 40,2 SKK/EUR.
Obavy z cien ropy posunuli dolár nadol
Investori naznačili možnosť, že by pretrvávajúci stav vysokých cien ropy mohol spôsobiť zabrzdenie ozdravovania americkej ekonomiky a udržiavanie úrokových sadzieb na súčasných minimálnych hodnotách oveľa dlhšie. To sa včera prejavilo v oslabovaní dolára oproti väčšine mien.
Euro získalo podporu následkom prieskumu inštitútu Ifo, ktoré ukázalo mierne ozdravenie výhľadu nemeckej obchodnej sféry a zvýšenie obchodnej dôvery. Oficiálne údaje tiež potvrdili, že nemecké hospodárstvo dosiahlo v prvom štvrťroku 2004 najrýchlejší rast od roku 2001. Ekonomika krajiny v tomto období vzrástla o 0,4 percenta najmä vďaka vyššiemu dopytu po exporte.
Americké akcie začali týždeň rastom
Americké akcie otvorili nový týždeň rastom, ktorý sa však týkal len technologických titulov. Na obchodovanie má značný vplyv predovšetkým drahá ropa, ktorej cena začala tento týždeň opäť rásť.
Index technologického trhu Nasdaq sa posilnil o 10,89 bodu a uzavrel sa rastom o 0,57 percenta. Naopak, index priemyselných akcií Dow Jones klesol o 8,31 bodu a obchodný deň uzavrel miernym poklesom o 0,08 percenta na 9958,43 bodu. V báze indexu Dow Jones sa najväčšmi oslabovali akcie tabakovej firmy Altria. Americký súd totiž zamietol požiadavku tabakových podnikov na zníženie pokuty, ktorú majú výrobcovia cigariet zaplatiť vláde. Zvyšovali sa však ceny akcií ropných firiem, ktorým vyhovujú súčasné vysoké ceny ropných produktov. (čtk, sita)